Kanepeden Maratona

Leave a comment

20170129_103759

Normal şartlarda denenmemesi gereken bir durum, kanepeden kalkıp direk olarak maratona hazırlanmak, yani daha önce hiç uzun mesafe koşmadıysanız kalbiniz alışsa bile kasların alışması hiç kolay olmuyor ve çoğunlukla sakatlıkla sonuçlanıyor bu macera. Ama daha önce birden fazla uzun mesafe koşu deneyiminiz varsa hatta bir Ironman 70.3 bitirdiyseniz neden olmasın değil mi ?

İşte  son dönemde bir kanepe patatesine dönüşen ben, radikal bir kararla koşuya ilk başladığımdaki nihai hedefim olan Maratona veya diğer adıyla 42K’a hazırlanmaya karar verdim !! (sanki alkışları duyar gibiyim 🙂 ) ama tabiî ki bu iş sadece karar vermekle olmuyor, öyle bir programla başlamalıyım ki daha önceki başlangıçlar gibi eski günlere dönememenin mutsuzluğuyla yarıda kalmasın.

İtiraf etmeliyim ki Ironman’den sonra bir türlü dikiş tutturamadım. Sanki bütün hevesimi, enerjimi o bitiş çizgisinde bırakmış gibiydim. İçimde bir ses “ Ne yani, bütün koşu hayatını burada mı noktalayacaksın?” dediği için sürekli geri dönmeye çalıştım koşuya. Bisiklet ve yüzmeden zaten geçmiştim ama en azından rutin bir koşu hayatım kalmalıydı. Ama nasıl olduysa oldu, koşuda da bir türlü sürdürülebilirlik sağlayamadım.

Sonuçta mesleğim triatlet olmadığı için, Ironman’e hazırlık safhasında iş ve antrenmanı birlikte götürdüm. Sanırım bu durum da beni fizikselden ziyade psikolojik olarak yordu. Büyük hedefler çok çalışma ister kabul ama asıl zor olan her gün o çalışmaya başlama iradesini göstermek. Kas ağrıları, sakatlıklar sorun değiller. Zihinsel motivasyonu kaybetmemek hepsinden önemli.

Gelelim bu sefer neyi farklı yapacağıma. Polar sitesini ve V800’ün yazılımını güncellemiş ve harika özellikler eklemiş. Bu özelliklerden ilki Programlar başlığı altında her türlü koşu için, kişisel bir antrenman programı hazırlayabilmeniz. Üstelik hazırladığınız programın içinde esneme,ağırlık ve fitness antrenmanları da var. Videolar eşliğinde bunları yapabiliyorsunuz.

İkinci olarak hazırladığınız program mesafe veya süre bazlı bir program değil. İşin can alıcı kısmı da bence burada. Sanırım ben dahil koşuya belli bir süre ara veren çoğu koşucunun yaptığı en büyük hata, birkaç gün ısındıktan sonra direk 5K koşmaya başlamaları. Ama o 5K hiçbir zaman eski günlerdeki gibi olmuyor. İnsan yavaş yavaş alışacağını bilmesine rağmen, nefesin yetersizliği ara sıra göze çarpan nabzının yüksekliği moral bozucu oluyor. Birkaç kere üst üste tekrarlandığında ise insana bir isteksizlik geliyor. Kendine itiraf etmese de sudan sebeplerle koşular erteleniyor ve ufak bir nezle bırakmaya yetiyor.

İşte bu yüzden Polar size tamamen kalp ritmi odaklı bir program hazırlıyor. Bugün ilk denemesine çıktım ve sonuçta sadece 3K koşmuş olmama rağmen kendimi inanılmaz iyi hissettim. Pace’imin kaç olduğunu bilmiyorum bile. Sadece kalbimi istenilen aralıkta çalıştırdım o kadar. Koşum bittiğinde koşmuş olmanın mutluluğu olmasına rağmen hiç koşmamış gibiydim.

img_20170129_114138_079Üzerine yaptırdığı esneme hareketleri ne yalan söyleyeyim benim çoğunlukla es geçtiğim hareketler. Biraz baldır esnetmesi, biraz quadriceps, birazda hamstring yapıp bırakmaya meyilliyim. Ama net bir şekilde programda yer alınca, esnemelerin de tamamını yaptım.

Sonuç, 5 aylık programın ilk günü harika geçti. İlerleyen günlerde de gelişmeleri sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Bekle beni 42 geliyorum….

Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s