İDAM

Leave a comment

özgecan

O Manyaklar darağacında sallanmadan yüreği soğumuyor, değil mi insanın. Anasının babasının yerine koyuyorsunuz kendinizi, “Derisini yüzerdim, Şerefsizlerin!” diyorsunuz. Böyle bir vahşeti, aklımız almıyor, bütün kan beynimize sıçrıyor ve haykırıyoruz “Keşke İDAM kalkmamış olsa !!!!”

Bütün o yoğun duyguların içinde bu cümleyi kuran tüm insanları anlıyorum ve yargılamıyorum. Benim de evladım var, saçının teline zarar gelse içim cız eder. Benim de Özgecan’ın yaşında kız kardeşim var. Bu ülkede tek suçu dolmuş’a binmek olan, gencecik bir kızın katli, beni de en derinlerden sarsıyor.

Ancak canımızı korusun, adaleti sağlasın diye oluşturduğumuz, yetki verdiğimiz; adına DEVLET dediğimiz hantal canavar’a “ÖLDÜRME” yetkisini kendi ellerimizle teslim mi edeceğiz? Bunu yaparsak her geçen gün daha da OTORİTERLEŞEN, gücün çok çabuk el değiştirebileceği bu yapının eline silah mı vereceğiz? O silahla ilk kimi vuracak canavar?

Neden “Öldürmüyoruz da besliyoruz” biliyor musunuz? Neden ödediğimiz vergiler, sosyopat katillerin yıllarca veya ömür boyu hapishanede hayatlarını idame etmelerine gidiyor? Çünkü o yaptığımız sosyal antlaşma, eğer haksız yere suçlanırsak, bizim hayatımızı garanti altına alıyor. Suçsuzluğumuzu bir şekilde ispatlayabilirsek veya bizi suçlu bulan ADALET ola ki bağımsızlığa kavuşursa, tekrar hayatımızı geri alabilelim diye.

Deniz Gezmişler, Adnan Menderes’ler ve pek çoklarının arkalarından “Keşke asmasaydık” demeyelim diye İDAM cezası yok.

Özgecan’ın başına gelenler cezasının caydırıcı olmamasından gelmedi. Katilleri belki ölmüş olmayı dileyecekler, çünkü bu ülkenin hapishanelerinde Norveç katliamı faili Brevik’in koğuşundaki gibi Playstation yok. Özellikle Tecavüz gibi suçlara karşı feodal bir ceza mekanizması mevcut. Adaletin toplum vicdanına değmediği yerde, toplum vicdanını bir şekilde uyguluyor..

Asıl sorun yükselişte olan ATAERKİL, MUHAFAZAKAR, ŞARK’A DÖNÜK, İSLAMİ değerler. Bunlardan kurtulmayı öğrenmezsek, kurtaramadığımız başka kızlarımız da olacak. Bu yazıyı okuyan ANALAR, atın üstünüzdeki değer yargılarınızın hepsini. Oğullarınıza KADIN’a saygı duymayı öğretin. Kocanız, babanız size saygı duymasa da , siz oğlunuza öğretin. Öğretin ki, kızınız sizin yaşadıklarınızı yaşamasın…

Kalın sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s