Kobane

Leave a comment

kobane

IŞID’ı kimin kurduğu, nasıl oluştuğu hakkındaki komplo teorilerini bir kenera bırakalım. Koca bir tiyatro sahnesinde olabilir miyiz? Evet, olabiliriz ama bu gözle görülen gerçekleri değiştirir mi? IŞID’ın her ırktan seçme psikopatların buluştuğu, gözü dönmüş katiller çetesi olmasını değiştirir mi? Inancın, en ufak bir kıvılcımda, yönlendirmede sıradan bir insanı dönüştürebilecek potansiyele sahip olmasını değiştirir mi? Rasyonel Aklın tarafında olmadan, bu savaş kazanılabilir mi?

İnsan Olmak

Böyle bir katliama karşı söylenecek tek bir “ Yaa, ama şimdi PKK”, “Silah versek o silahlar, gün gelir bize döner” gibi cümleler sizi sadece FAŞİST yapar. Bu işin Kürtlerle, PKK ile PYG ile bir alakası yok. Olay kafa kesen manyaklara karşı sıradan İNSAN’lar. Filistin’de ölen çocukta çocuk, Kobane’de ölen de. Ve üzülerek görüyorum ki ülkemde insan sayısında epey bir düşüş var…

Batı

Her zaman söylüyorum Batı medeniyeti ile Batı Ülkeleri aynı şey değil diye. Bu IŞID meselesinde bunu bir kez daha gördük. Ne mülteci yardımı olarak, Ne olayı durdurmak adına doğru dürüst bir şey yapmadılar. Batı medeniyetenin savunduğu ilkeleri, İnsan haklarını askıya aldılar. Utanmasalar “Suriye’nin iç işlerine müdahale etmek istemiyoruz” diyecekler. Hadi NATO savunma paktı, UN ne boka yarıyor derseniz, Ruanda’da 800.000 kişi öldürülürken de bir işe yaramadığını hatırlatırım.

Türkiye

O Eski “ Öğlen yemeğini Şam’da yeriz”, “ Akşam çayını Bağdat’ta alırız” geyiklerinin bittiğini görüyoruz. “ Ordu’yu çok zayıflattılar!” gibi ulusalcı geyikleri bir kenara bırakırsak, Türkiye’nin tek başına Orta Doğu’da savaşa girecek gücü yok. Gücü yok derken, Topu Tüfeği, Askeri, Uçağı yok değil. Hatta onlar vergilerimizin gittiği yegane şeyler. Benim kast ettiğim Ekonomik güç. O yüzden de Haklı olarak arkasına Batı’yı almadan savaşa girmek istemiyor. Üzerine sağda solda patlayacak bombalar da eklenince Hükümetin çekimser tavrı çok da anlaşılmayacak bir şey değil. Hatta bu sebeple, Demirtaş ilk başta müdahele değil, silah istedi. Çünkü Türkiye “Rıza” almadan sefere çıkmanın faturasını Kıbrıs’tan hatırlıyor…

Kürtler

Kürtlerin durumu perişan. Söylenecek tek kelime bu. Siz söylenen “ Barış süreci biter” cümlesini bir tehdit olarak algılıyor olabilirsiniz. Ama bu cümle tamamen çaresizlikten kuruluyor. “Terör” zaten çaresizlikten doğan bir olgu değil mi? Bir ağabey düşünün sürekli kardeşini ezen, döven ama mahallenin diğer çocuklarından dayak yiyen kardeş, yine ona sığınıyor. Ama kardeş o çocuklardan dayak yerse ve ağabey sessiz kalırsa? Eski kardeşlik kalır mı?

Kaçınılmaz Son

Bence Türkiye bu sefer savaştan ve doğuracağı sonuçlardan kaçamayacak. Sonrasında Ahlaken çökmüş bir toplumu yeniden diriltmek mümkün olacak mı? Hep birlikte göreceğiz… bugünlerde zayıflamış olsa da, benim halen umudum var..

Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s