Almanya Vize Rezaleti

1 Comment

schengen

Başlığa bakmayın aslında bu Singapur yazısının girişi. Mecburi Singapur seyahatinden önce çok hoş bir Kuzey Almanya gezisi planlamıştık. Hamburg’a inip oradan Berlin’e çeşitli şehirlerde durarak bir Road Trip yapacaktık. Başvurumuzu İDATA üzerinden 12 gün önceden yaptık. (sonradan baktım vize başvuruları 15 gün içinde sonuçlandırılır yazıyor. İdata hiç ses etmeden aldı başvuruyu, para kazanacaklar ya!) Daha önce pek çok kereler Schengen’i 3 gün içerisinde aldığım için 12 güne çıkmayacağını düşünememişim. Bazı otelleri, şov biletlerini falan önceden almıştık epey bir zararla Almanya defterini kapattık.

Tabi arada 50 tane mail attım. Fax çektim falan, nafile. Neyse işin ilginci biz Singapur’dan döndükten 1 hafta sonra Almanya elçiliğinden aradılar. Dosya önlerine gelmiş ! 1 ay sonra ! yani 1 ay önce başvursam yine yetişmeyecek. Neyse sizin seyahat geçmiş yine gidecek misiniz diye sordular. Dedim şu kadar zarar ettim ama gideceğim. Kurban bayramında. Peki deyip kapattılar. Sonra eşimi arayıp, Arda’nın okulundan izin belgesi istemişler. Bundan sonra benim şalter attı, başvuruyu geri çektim. Sinem’i bir daha aramışlar niye çektiniz diye. Gitmeyeceğiz demiş, bu kadar yokuşa sürülmez demiş. Bozulmuşlar.

AB bütün Türkiye’ye mülteci muamelesi yapıyor. Amerika ince eliyor, sık dokuyor ama 10 yıl vize veriyor. Almanya bugün Dünya’nın üçüncü büyük ekonomisi olabilir, Turizm’i pek sallamıyor olabilir ama gelin görün ki diğer Avrupa ülkeleri öyle değil ve bana vermediği vize, benim diğer Avrupa ülkelerine seyahatimi de engelliyor. Bana 5 yıllık vize verseler, AB ekonomisi benden 100 euroluk vize ücretinden çok daha fazlasını kazanacak.

Bide açıklama yapıyorlar, Türkiye insan hakları açısından çok geride. İyi, tamam geride de sen adama izin vereceksin gelecek, gezecek görecek sonra kendi memleketine medeniyet getirecek. Almanya’da otobüse binecek ki, Türkiye’ye gelince benim otobüsüm neden dakikasında kalkmıyor diyecek.

Mülteci geri alma antlaşmasını da imzaladık. Daha neyin derdindesin?

Ondan sonra Türkiye’de milliyetçilik tırmanıyor… Eee Tırmanır, sen adama ikinci sınıf muamele yaparsan o da kabuğuna çekilir. Başbakan Avrupa’ya yalandan iki hırladı mı, hoşuna gider.

Bana öyle geliyor ki Biz Batı Medeniyetini kovalarken, Batı’nın kendisi üzerine kurulduğu değerleri yitiriyor. Kendini koruyacağım derken, ilkelerinden ödün veriyor. Baksanıza Dakikliğiyle ünlü Almanlar bile Vize’ye 1 ay sonra cevap veriyor…

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

One thought on “Almanya Vize Rezaleti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s