Muz

Leave a comment

muz

Koşu olayında 7 ayı devirdim. Singapur’a gittim ve bir ürtiker geçirdim. En son olanlar bunlar. Singapur’un seyahat yazısını, fotolarla birlikte yazacağım, merak etmeyin 🙂 ama bugün size biraz şu ürtikerden bahsedeyim. Bildiğiniz üzere koşuda beslenme çok önemli, vücudun kaybettiği suyu, mineralleri, enerjiyi yerine koymak gerekli.

Bu anlamda koşu için süper yiyeceklerden biri de MUZ. Potasyum açısından zengin olan, kolay hazmedilen bu karbonhidrat deposunun bana çok fena garezi varmış. Yazın ortalarında bende bir kaşıntı başladı. Kaşıdığım yer kızarıyor, kabarıyor 5 dakika sonra geçiyor, başka bir yer başlıyor. Dilim, dudaklarım ara sıra kaşınıyor. Bende habire zyrtec alıyorum.

Tabi dokunabilecek şeyleri hayatımdan çıkarmaya, sebebini bulmaya çalışıyorum. Deterjanlar değişti, deodorantlar, parfümler değişti. Çok sınırlı bir diyete girdim ama sebebi bir türlü bulamıyorum. Muz daha önce dokunmadığı içinde hiç aklıma gelmiyor. Araştırdım, okudum falan sonunda gıda intoleransı testi yaptırmaya karar verdim. Testte 284 gıda türü için duyarlılık bakılıyor. Birkaç gıdaya hafif, Muz ve Kuru fasulyeye en üst seviyenin bir altı duyarlılığım çıktı. Sonuç Muzu kestim, ürtikerim de geçti.

Testin doğruluğu, başarı oranı ile ilgili epey şüpheler var. Ama bende çok net bir şekilde işe yaradı. O yüzden bence sebebi net bilinmeyen rahatsızlıkları olan varsa, bu testi bir deneyebilir. Ayrıca, daha önceden lateks eldivenler yüzünden bir kontakt dermatit geçirmiştim. Meğersem Lateks duyarlılığı ve Muz çapraz reaksiyon oluşturuyormuş.

Bundan sonra yolumuza muzsuz devam edeceğiz. Ama yolumuz uzun ve sonbahar için harika koşu programlarım var. 28 eylülde Nike’ın Yakan için koş , 2 Kasım’da Newbalance Büyükada ve 16 Kasım İstanbul maratonu 10K var. Sıcaklarda döktüğüm terlerin, meyvelerini toplama zamanı…

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s