Soma

Leave a comment

black-windows_542931

Soma’da yakınlarını kaybedenlere en derin üzüntülerimi ve taziyelerimi sunuyorum. Bazı mesleklerin, hayati tehlike açısından, diğerlerine göre daha riskli olduğu doğrudur. Bu meslekleri seçenler bu riskin bilincindedirler. Bu riski aşırı idealist olmadıkları sürece sadece ve sadece para için alırlar. Madencilik işinin zaten idealist olacak bir tarafı yoktur. Asgari ücretin 850 TL. olduğu memlekette, 1600 TL. görece olarak yüksek bir maaş sayılabilir. Yani başbakanın dediği fıtrat, işte budur.

Ancak kendisi eksik söylemiştir. Fıtrat ancak, alan ve verenin eşit koşullarda olduğu durumlarda geçerlidir. Devlet tarafından yaratılmış bir TEKEL’de, 2014 yılında 1800 ‘lerdeki koşullarda çalışmaya mecbur bırakılan insanların başına bir şey gelirse, bunun adı iş kazası değil, CİNAYET olur.

Türkiye’de özelleştirme adı altında, devlete bağlı o kadar çok tekel yaratıldı ki, Benzer bir kurum olan THY’nin başına bir şey gelmez inşallah. İşini iyi yapan, yaptığı işe özen gösteren insanların yerine, politik yalakalıklar peşinde, düzenbaz, yalancı ve rantçı insanlar sürüsü bu şirketlerin her yerine nüfuz etmiş durumda.

Bu işin AKP,CHP MHP ile alakası yok. Hızlı Tren faciasından, Feribottan uçan arabaya ve en son SOMA’ya kadar hepsinin altında yatan DEVLET yapısının ta kendisi. Ve bu ülkenin vatandaşını, insanını kendi devletine karşı korumaktan aciz ANAYASA. Medeni ülkelerde tek bir insanın ölümü, hükümeti devirirken, benzinin 5tl. olduğu ülkemde en ucuz şey insan hayatı…

Bu dev facia, 1-2 haftaya unutulur. Bir yasa çıkar meclisten, madenlerde yaşam odaları kurulması zorunlu olur. Biter gider… Ateş düştüğü yeri yakar.

Ancak Başbakan’a ufak bir hatırlatma yapayım. Bu politika denen oyunun fıtratında da İSTİFA etmek var. Ama bugün, ama yarın. Bu kadar şeyin üzerine, öyle tatlı tatlı çekip gitmek yok…

Tüm İnsanlığın başı sağ olsun;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s