Run-Log 5K

1 Comment

running bertan

Politikadan sıkıldınız değil mi? Bende çok sıkıldım. Öyle bir memlekette yaşıyoruz ki, insanın politikadan başka konuşacak konusu kalmıyor. O yüzden, bugün bir değişiklik yaptım ve koşu üzerine bir yazı yazıyorum. Daha önce bahsettiğim üzere Maraton koşmayı kafaya takmış durumdayım. Pek çok insan manyak mısın? 42 kilometre koşup ne yapacaksın dese de, ben bu işin inanılmaz bir tatmin duygusu yaratacağını düşünüyorum.

Hazırlıklara başlayalı 1,5 ay oldu. Sıfırdan başladığım ve epey kilolu olduğum için (103 kg. yok yok lbs. Diil bildiğin 103) işe neredeyse emekleyerek başladım. Geçen gün ilk 5K ‘mı bitirdim. Buraya kadar ki izlenimlerimi anlatayım.

Bence koşma eyleminin sevilecek bir yanı yok. Yani öylesine koşmanın demek istiyorum. Kilo vermek için koşu bandının üzerinde, sadece kalori yakmak için hiçbir zaman koşamadım. Ama işin içine bir hedef girdiği zaman olay başkalaşıyor. O sıkıcı eylem, bir anda gün içerisinde sabırsızlıkla beklediğiniz bir aktiviteye dönüşebiliyor.

Nihai hedefim maraton bitirmek olsa da , ara hedeflerimden ilki 5 km’yi bitirmekti. Şu anda yürüme ve koşma karışık olarak bu hedefimin ilk basamağına erişmiş durumdayım. Bu 8 haftalık programın ortası demek. 8 hafta sonunda aralıksız koşu olarak 5 Km. yarışına hazır hale geleceğim. Bu derece yapacağım anlamına gelmiyor tabi ki, ama yarışı sınırlar içinde bitirebileceğim. Bu arada 100 Kg.’ a düştüm.

Programdan bahsedince Nike Running uygulamasından bahsetmeden olmaz. Hatta bir ara Nokia Lumia telefon almıştım. Sırf bu uygulama yüzünden tekrar iphone’a döndüm. Kayıt tutmak ve ilerlemenizi görmek bu işin en eğlenceli kısmı. Bu konuda bence Nike running’den daha iyi bir uygulama yok. Ayrıca çok yaygın olduğu için arkadaş çevrenizle birlikte koşuyorsunuz. Bu da tatlı bir rekabet ortamı sağlıyor. Uygulamanın detaylarını başka bir yazıda anlatırım ama benim olmazsa olmazlarımdan.

İkinci olmazsa olmazım müzik. Eğer harika bir gölün kenarında veya huşu dolu bir ormanda koşmuyorsanız, müziksiz olmaz. Müzik, yalnız başınıza koştuğunuzda en iyi motivasyon kaynağı. Hatta birlikte koşmak biraz sıkıntılı bir iş bence. Muhabbet etmek nefes ayarınızı bozuyor ve daha çabuk yoruluyorsunuz. Ama koşu günlerinin arasında ki yürüyüş günlerinde, arkadaşlar keyifli olabilir.

Üçüncü ve son olarak araştırdığım ve doğruluğunu test ettiğim Karbonhidrat ve Su olayı var. Koşu günlerinde karbonhidratlı beslenme performansı gerçekten arttırıyor. Tabii bunu diyet çerçevesinde yaptığım için çok yemiyorum. Ayrıca, vücut ritmini bulmadan önce su içmek çok mantıklı değil. 5 km. için konuşursak ilk 20 dk. Önce su içmiyorum. 20 inci dakikada da çok az 100 ml kadar su içiyorum. Ama koşu bittikten sonra kaybedilen suyu yerine koymak çok önemli. Koşu sonrası 1 lt. ye yakın aralıklı olarak su içiyorum. Bu söylediğim olay 5 km için. Mesafeler arttıkça aralarda su alımını da arttırmak gerekiyor. 10K ile ilgili deneyimlerimi sırası gelince anlatırım. Şimdilik bu kadar 🙂

P.S : Nike Running’de Bertan Arpak, buyrun yarışalım.. 🙂

Kalın Sağlıcakla;

One thought on “Run-Log 5K

  1. Harika ….Hedefini koymuşsun. …Adımını atmışsın….Kutluyorum…
    “Bin kilometrelik bir yolculuk bile tek bir adımla başlar….Lao Tzu
    Ayrıca bu yazın bana gerçekten moral verdi. İçim açıldı…teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s