İhracatçı İçin Çok İyi

Leave a comment

import-export-featured-image-800x552

Yazıma AHAHHAHAHHAHAH diye başlamak istiyorum. Gazetelerde, televizyonlarda çıkan ekonomistler ya bu halkı tümden geri zekâlı zannediyorlar, ya da söyledikleri yalana kendileri de inanıyorlar. Dolar’ın 2.2 , Euro’nun 3 TL. Olması ihracatçı için iyiymiş!!

Ekonomi; Cari açık, Dış borç, İhracat, İthalat, Gayri Safi Milli Hâsıla, Enflasyon, Devalüasyon vs.. bin bir çeşit jargonuyla çok karışık görünen ama aslında göründüğünden de karışık olan bir şey. 🙂 Özellikle küresel ekonomiyle ilgili kehanette bulunmak, Neptün’ün hava durumunu tahmin etmekten çok daha zor. Hayek’in dediği gibi Ekonomi, Organik bir şey

İşte ekonomistlerde bu karmaşadan yararlanarak, atıp tutuyorlar. Oysa gerçek çok farklı !Dolar’ın TL. karşısında değer kazanması, bırakın Türkiye’yi uzun vadede ABD’nin bile işine yaramayan bir şey. Çünkü Dünya ekonomisi gerçekte olmayan değerler üzerinde işliyor. Tabi, bu havadan yaratılan karşılıksız değerler çok narinler. Dengesizlikten hiç mi hiç hoşlanmıyorlar. Gerçek değerlere dayalı bir ekonomi dengesizliklerden fayda sağlarken, tam tersi olan Dünya ekonomisinin bundan ödü kopuyor. Kaçınılmaz sonu ertelemek içinde sürekli müdahale ediliyor.

Türkiye’ye dönersek öncelikle ithalatı, ihracatından çok daha fazla olan bir ülkeyiz. Kaldı ki ihracatımızın çoğu ithalata dayalı ihracat. Yani Al-sat yapıyoruz. Tamamen Türkiye’de üretilen birkaç üründe, üretim maliyeti sabit kalırken önceden yapılan antlaşmalar gereği , Dolar’ın TL. karşılığı bazında kısa süreli bir karlılık olabilir. Ama yeni antlaşmalarda o da hemen dengelenir.

Öte yandan, hayatımızda kullandığımız her şey ithal olduğu için, kur biraz yüksek devam edince ithalatçı mecbur, artışı fiyatlarına yansıtacak. Ama karlılığı artmadığı için bunu çalışanlarının maaşlarına yansıtmayacak.  Hatta satışların azalmasına bağlı, karlılığı düşebilir ve birkaç kişiyi işten bile çıkarabilir. Bu B firmasında da böyle olacağı için, maaşlar sabit kalırken ürünlerin fiyatları artmış olur. Ve işte Taaaa Daaaa, hayat kaliteniz bir anda düştü !! 🙂

Ama ihracatçı için Çok iyi çok !!! 🙂

Kalın Sağlıcakla;

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s