Günah Keçisi Kapitalizm Bölüm -2- Kapitalizm vs. Komünizm

1 Comment

capcom

Aslında karşılaştırdığımız idealler Liberalizm vs. Sosyalizm olmalıydı. Ancak, toplum nazarında bu iki kavramda yumuşatılmış olarak algılandığından, yani yeterince liberal veya sosyalist olunmadığından en uç noktalardaki felsefelerden, bugünkü yaşamımıza gelmeyi daha doğru buldum. Bu tümden gelim yönteminin, detayların yakalanmasında farklı bir bakış açısı sağlayacağı fikrindeyim. O yüzden Kapitalizmi en vahşi haliyle yani Laissez-faire ( Bırakınız Yapsınlar) Kapitalizmi haliyle, Komünizm ’de… (well 🙂 ) Komünizm haliyle ele alacağız.

Komünizmi bir yönetim şekli, bir siyasi akım olarak ele almadan önce bir felsefe olarak incelemekte yarar var. Komünizm felsefesinin temelinde bütün insanların EŞİT olduğu fikrinin yattığı yanlıştır. EŞİT olan İNSAN olma kavramıdır. Etnik köken, Renk, Dil falan gibi saçmalıkların bir ayrışma unsuru olarak kabul etmez. Ancak insanların fiziksel ve zihinsel olarak birbirlerinden farklı olduğunun elbette ki farkındadır. Fiziksel üstünlük kısmı zaten çoktan önemini yitirmiştir. O halde, yapılmak istenen zihinsel olarak üstün insanların diğerlerinin üzerinde baskı kurmasının önlenmesi midir? Cevap bu da değildir. Komünizm, İNSAN’IN kendisini bir hücre olarak gördüğü durumdur. İnsanın birey kimliğini yitirdiği ve kendisini bir ÜSTVARLIK olarak gördüğü ( Nietzsche buna Übermensh der.) durumdur. Yani kendisini İNSANLIK olarak gören İNSAN idealidir.

İnsan vücudundaki tüm hücreler birbirinden farklıdır ve birbirlerine göre, görece üstündür. Ancak bu hücrelerin mükemmel bir uyum içinde işleyişi, İnsanı canlı tutar. Hücreler, asla işten kaytarmaz, görevleri neyse onu yaparlar. Bu uyum karşılığında da varlıklarını sürdürürler. İşte Komünizm İnsanların hepsinin ne iş yapabildiklerinden ( kapasitelerinden) bağımsız olarak tek bir özelliğiyle ilgilenir. Bu özellik BENCİL olmamalarıdır. Bu özellik hali hazırda olmadığından, Komünizm bir ütopya olarak görülür. Ancak pek çok insan bu ütopyaya yaklaşıldıkça insanlığın iyiye gideceğine inanır. SSCB gibi denemelerin düştüğü durum, Komünist felsefede insanlığın buna hazır olmamasına addedilir.

Komünizm Felsefesinde DEVLET kavramı yoktur. Çünkü toplumun bütün bireyleri ne yapacaklarını, nasıl davranması gerektiklerini, toplumdaki rollerini zaten bilirler ve bu rollerin dışına çıkmak gibi bir istek duymazlar. Bu iş değiştiremezler demek değildir. Sanatla uğraşan biri, gidip yarın mühendis olabilir. Tek olay yaptığı işten alacağı karşılığın ne iş yaptığına bağlı değil, ihtiyacına göre olacağıdır. Sistemin çok hassas bir yapısı vardır. Bir insanın ihtiyacı olandan fazlasını talep etmesi veya alması durumunda sistem dengesizleşir. Tıpkı kanser hücresi gibi yok edilmesi gerekir. Aksi takdirde vücudun çöküşüne sebep olur. Bu tarz sistemleri günümüzde Narin veya kırılgan ( FRAGİLE ) olarak tanımlamak mümkündür. Kırılgan bir sistem aynı zamanda STATİKTİR. Yani mevcut durumu korumaya odaklıdır.

Komünizm Felsefesine bu açılardan bakıldığında, erişilmesi gereken bir ideal olarak görmek kolaydır. Sanki insana huzur sağlayacakmış gibi görünür.  Vaat ettikleri bizi cezbeder. Bir sonraki kısım da, komünizme meyledişimizin genetik kökenlerinden bahsedeceğiz…

Devam Edecek…

 

Reklamlar

One thought on “Günah Keçisi Kapitalizm Bölüm -2- Kapitalizm vs. Komünizm

  1. Geri bildirim: Günah Keçisi Kapitalizm Bölüm -2- Kapitalizm vs. Komünizm | Harun Ugur blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s