Danışman

Leave a comment

davos-seaworth-1024

Eğer Başbakan olsam ne yapardım biliyor musunuz? Danışmanlarımın hepsi bir konu hakkında aynı fikirde olsa, hepsini kovardım. Neden mi yapardım? Çünkü sonun başlangıcıdır bu. Hiç değilse bir tane şeytanın avukatı olmalı içlerinde. Makbulü hepsinin AYRI fikirde olmasıdır. Hepsinin farklı bir bakış açısı getirmesi.

Beni alkışlayacak adama ben ne danışayım ki?

Şimdi Yiğit Bulut gibi bir adam Baş danışman oldu. Güler misin? Ağlar mısın?

Gerçi, hayal gücü çok geniş Bulut’un, belki kendisinin aklına gelmeyen komplo teorilerini danışır. Lufthansa, Telekinezi…vs. gibi. Belki de Saç tarama tekniklerini…

İdeal danışman kimdir biliyor musunuz? Game of Thrones fanatikleri, Davos’u tanırlar ama bilmeyenler için hikâyesini anlatayım.

Demir tahta talip 7 kraldan, Adaletiyle tanınan Stanis Baratheon’ın danışmanıdır Davos. Sadakati su götürmez, asil doğumlu olmamasına rağmen, Stanis tarafından şövalye ilan edilmiştir. Bu olay aslen kaçakçılık yapan Davos’un, Kuşatma altındaki Ejderha kalesine yardım getirmesinden sonra olmuştur. Getirdiği soğanlardan dolayı Soğan Şövalyesi olarak anılır. Bu olaydan sonra, Stanis kaçakçılıktan dolayı parmak uçlarını kesmiş, ama aynı zamanda yardımlarından dolayı şövalye ilan etmiştir. Dindar bir adam olan Davos, her zaman doğru gördüklerini söyler. ( Biraz, Bezmi Alem Valide Sultan İmamına benziyor 🙂 ). Bu yüzden, Stanis bir taraftan uyuz olurken, bir taraftan sözünü de dinler. Bazı zamanlar o kadar uyuz olur ki sürgüne gönderir, zindana kapatır. Ama bir türlü ona danışmaktan da kendini alamaz..

Gücü eline alınca insan, en büyük mücadeleyi kendi doğasıyla verir. Tek adam olmak ister. Kendi doğasındaki bu zayıflığı bilmiyorsa, yavaş yavaş gücün pençesine düşer. Fikirlerine itiraz edenlere, tahammül edemez olur. Muhalefet zaten karşıt görüşleri savunmaktadır. Onlarla mücadele edecek, kendisi gibi düşünen insanlara ihtiyaç vardır. İşte bu noktada danışmanlar, dalkavuklarla yer değiştirir.

Danışman Hükümdar’ın vicdanıdır. Eğer, vicdanın üzerine mühür vurulursa mı?

Tarih tekerrürden ibarettir..

Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s