Günah Keçisi Kapitalizm Kavramlar: Liberalizm

Leave a comment

Hayek

Bugün Türkiye’de pek bilinmeyen ve aslında bu yazı dizisinin temelini oluşturan bir kavramdan bahsedeceğim. Liberalizm bizim toplumda, çok yanlış anlaşılmış bir felsefe. Özellikle Liboş kelimesinin toplumda yer etmişliği ve taşıdığı anlam, Liberalizme negatif bir anlam yüklemekte. Liberalizm, Liberal, Libertaryen kelimelerinin hepsinin kökü Latince  “Özgür” anlamına gelen “ Liber” kelimesinden gelmekte. Liberalizmin her ne kadar politik bir akım olarak anılsa da, aslında anlamı daha kapsayıcıdır. Liberalizme “ Özgürlüğün Felsefesi” demek daha doğru olur.

Liberalizm ’in özelliklerini anlatmadan önce, Türkiye’nin Liberal anlayışını incelemekte fayda var. Liberal ve argolaştırılmış hali Liboş, Türk halkının gözünde Kaypak, Paragöz, Haksız kazanç sağlayan, Dönek, Davadan dönüp Kapitalizm ’in safına geçmiş, Bencil gibi kelimelerin bir veya birkaçını barındıran bir anlam kazanmıştır. Bu algının oluşmasında, kuşkusuz bu sıfatları hak eden kimselerin ticaret hayatında liberal görüşleri savunup, özel hayatında farklı davranmaları veya Liberal yazarların sadece kendi görüşleri için özgürlük isterken, diğer özgürlüklere sırtlarını dönmelerinin epey bir payı vardır. Ayrıca hükümet rüzgârına göre şekil alan bu güruh, Liberal kelimesinin hiç hak etmediği yerlere taşınmasına sebep olmuştur.

Gerçek Liberal kimdir? Gerçek Liberal, hayatın her alanında başka bireylerin özgürlüklerine zarar vermeyen özgürlüğü savunan kimsedir. Devletin insanlar için var olduğunu ve sadece üç ana başlıkta toplanan görevleri olduğunu savunur. Bu başlıklar, Can, Mal ve Özgürlüğün korunmasıdır. Bu bağlamda Liberal bir kimsenin Kapitalist bir ekonomiyi, Adı üzerinde Serbest Pazar Ekonomisini savunmaması düşünülemez. Aynı şekilde Liberal bir kimsenin Gay evliliğe karşı olması da düşünülemez. Liberal insan kendi içinde tezatları olmayan insandır. Muhafazakâr Liberallik veya Liberal Sosyalizm gibi kavramlar grotesk düşünce tarzlarıdır. Kendi kendileriyle çelişirler…

Yabancı literatürde Liberalizmi araştıran bir kimse, daha çok “Libertarian”  kelimesiyle araştırmalıdır. Bunun sebebi Amerika’nın sol kanadının Liberal kelimesini kullanmasıdır. Yani Amerika’da sosyal demokratlar kendilerine Liberal derler. ( Aslında bu durum çok garip değildir, zira bizdeki sosyal demokratlarda kendilerini özgürlükçü olarak görürler.)

Liberalizmin en güzel taraflarından biri yeni görüşlere, fikirlere, akımlara her zaman açık olmasıdır. Liberalizmin dogmaları olmaz. Liberal düşünce yapısına sahip bir insan kendini sürekli geliştirir. Özgürlüğün kısıtlandığı her alanda safı değişir. Sabit fikirli insanlar biraz da bu yüzden dönek derler. Özellikle tolumsal bilincin değişim yaşadığı akımlarda, Liberal düşünceler havada uçuşur. İnsanlar dogmalarını yıkarlar. İşte Gezi Parkında olanlar da Türkiye’de uzun zamandır uykuda olan Liberalizmin uyanmasıdır.

Gezi Parkı Liberal bir harekettir… 🙂

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s