Günah Keçisi Kapitalizm Kavramlar: Laiklik

Leave a comment

4681477_ORIGINAL_1346741575.jpg

Bugün sokağa çıktığınızda herhalde vatandaşların %99’u  Türkiye’yi Laik bir devlet olarak tanımlar. Hatta Başbakan’ın kendisi bile öyle düşünüyor olmalı ki, halen durumdan şikayetçi :). Peki, işin aslı öyle mi ? Türkiye Laik bir Cumhuriyet mi ?

Soruyu yanıtlamadan önce Laiklik kavramının kökenine gidelim. Laiklik deyimi dilimize Fransızcadan geçmiştir. “Laisizm” fikri ilk olarak Fransız Devrimiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Ancak Laisizm’in amacı dinle devleti ayırmaktan çok, Katolik inancını tamamen ortadan kaldırıp, yerine ulasal yeni bir din kurmaktır. Laikliğin bugün bizim kullandığımız anlamı ingilizcede ki ” Secularism” kelimesine daha çok benzemektedir. Din ve Devletin ayrılmasının yanında, Dünyevi ve humanist bir görüşü de içinde barındırır.
Türkiye anayasasında devletin dini olmayışı, ve dinin kişisel bir olgu olarak alınıp Din ve Vicdan hürriyetinden bahsedilmesi, kendi içerisinde çelişkilerin olmadığı anlamına gelmez. Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren yapılan anayasalar, darbe anayasaları ve kanunların hiçbiri gerçek anlamda DİN özgürlüğü ve din,devlet ayrımı getirmez. Çıkış noktasında Özgürlük yerine KORKU olan ( İslamiyetin Devlete Egemen olması korkusu) her yasanın, gün gelip işleri tersine çevireceği çok açıktır.

Türkiye’de Laiklik adı altında bugüne kadar yapılan İSLAMİYETİ kontrol altına almaya çalışmaktır. Tümüyle devletin kontrolüne geçmiş bir İSLAMİYET, zararsız olarak kalacak, radikalleşmesi önlenecektir. Peki ya Devletin hakimi değişirse :)…

Türkiye’de sadece sunni müslümanlara hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı adında bir kurum vardır. Türkiyedeki bütün Camiler devletin malıdır. Bütün bu camilere İmam atamalarını Devlet gerçekleştirir. Devletin cemevi yoktur. İlginçtir, devletin azınlıklar olarak tanımladığı hristiyanlar ve musevilere vakıf üzerinden mülk edinme hakkı verilmiştir. Bu şekilde bu dinler Devlet’in imkanlarından faydalandırılmamıştır. Türkiye Anayasası, İslamiyet, Hristiyanlık, Yahudilik dışında başka bir dine izin vermez. Yani gidip nüfus cüzdanınıza Budist yazdıramazsınız. Bazı durumlarda mahkeme kararıyla DİNSİZ yazdırmak mümkündür. Okullarda Zorunlu Din Kültürü ve ahlak bilgisi dersi okutulur. Devletin İmam Hatip Liseleri vardır. Diyanete bağlı Kuran kurları, devlet bütçesinden faydalanır….vs. vs.

Size bir sır veriyim mi ? Bunların hiç birini AKP hükümeti yapmamıştır. Bunları yapan, Devlet ve Din arasında KESİN sınırlar çizmeyip, yerine onu kontrol altına almaya çalışan Laik Cumhuriyettir. Aynı sınırların YARGI,YASAMA,YÜRÜTME arasında da olmayışı da zaten düştüğümüz durumu özetler.  İşte bu nedenlerle başta sorduğumuz sorunun yanıtı, malesef hayırdır. Türkiye Cumhuriyeti Doğan görünümlü Şahindir 🙂

Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s