Türban Belki Faydalı Bir Araçtır

Leave a comment

hjab

Ne işe yarar hiç düşündünüz mü ? Özellikle Türkiye’de ne işe yarar. Üniversiteye Türbanıyla girmek isteyen kızın, derdi şeriat getirmek mi bu ülkeye ? Ne kadar Dindar olduğunu mu göstermek istiyor sizce. Yoksa var olabilmesi için tek şansı mı ?

Türkiye’nin büyük bir bölümü muhafazakar, dindar, ataerkil ailelerden oluşuyor. Böyle bir ailede doğduysanız, ailenizin değerleri sizin üzerinize geçer. Bütün çocuklar görerek ve deneyimleyerek öğrenir. İlerleyen yıllarda insan kendisini, yeniden tanımlama şansı yakalasa da, geçmişin izlerini atmak zordur. Aynı kural, toplumun modern ( veya kendisini öyle gören) kesimi için de farklı değildir. Önyargıların kırılması da bir o kadar zordur.

Türban takmanın, bir seçim olarak devam edebilmesi için, kişinin inançlarını kendi mantığına oturtabileceği bir yaşa ve kültüre erişmesi gerekir. Bu noktaya kadar Türban ailenin istekleri doğrultusunda takılır. Eğer siz, Devlet olarak buna izin vermez iseniz, o ailelerin kızlarını, modern hayatın gerekliliklerinden bizzat dışlamış olursunuz. Çünkü, maalesef o aileler, kızlarını eve kapatırlar. Ortaokuldan sonra okuyamazlar. İşte o zaman, Türban siyasal bir boyut kazanır.

Çünkü Türban o dışlanmış kızların, var olabilmesi için, eğitim alabilmesi için, bir pastahanede oturabilmesi için tek seçenektir. Kendisini olduğu gibi kabul etmeyen topluma, kız öfkelenir. Ailesi zaten islami gelenekte olduğu için, topluma her zaman öfkelidir. Bu olay, Türban sorununun bu kadar büyük kitleler halinde siyasallaşmasının, en önemli sebebidir.

Bu ülkede radikal dinci yokmudur ? elbette vardır. Bu ülkenin şeriatla yönetilmesini isteyen yok mudur ? elbette vardır. Ancak, bu radikallikteki kesim, önemsenmeyecek kadar azdır. Her türlü dini mevzunun, Türkiye siyasetinde bu kadar etkin olmasının sebebi, daha önceden görmüş olduğu baskıdır.

Değişim bir günde devrimle gerçekleşmez ! Kuşaklar boyu insanlık, kendini evrim yoluyla geliştirmiştir. Toplumsal düşünceler de bu evrimden azade değillerdir. Devrimle gelene her zaman bir karşı devrim olmuştur. Taa ki dengeler oturup, normalleşme başlayana dek. O yüzden, eğer evrimin gerçekleşeceği özgür ortam verilirse , kültürel değişim çok daha sorunsuz atlatılacaktır. Avrupa bugünkü medeniyetine, CADI avlamaktan bir günde geçmemiştir.

Türbanın toplum hayatına entegrasyonu, tezat gibi görünse de modernleşme sürecini hızlandıracaktır. Tıpkı, barış sürecinin MHP’nin varlık sebebini zayıflatması gibi. Türban’ın serbestleşmesi AKP’nin varlık sebebini zayıflatacaktır. Ancak, serbestliğin nereden geldiği çok önemlidir. Eğer, toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla yapılacak bir anayasadan gelir ise, muhafazakar seçmen rahatlayacak. Özgürlüğünün güvencesini, bir siyasi partiye bağlamayacaktır.

Aksi takdirde, Özgürlükler elde edilse dahi , kaybedilebilme ihtimali siyasal İslamı canlı tutacaktır. Bu korkunun nasıl birşey olduğunu en iyi CHP seçmeni bilir. Çünkü, sevmese de hep CHP’ye oy verir.

Konuyla alakalı olduğu için Din eğitiminden de biraz bahsedelim. Devlet eliyle DİN eğitimi olmaz. Çünkü devletin dini olmaz. Deli gibi imam hatip lisesi açılması, özgürlük tanımaktan çok, dindar kesimi cahilleştirme hareketidir. AKP’nin yaptığı koyunlaştırma projesinden başka bir şey değildir. Asıl özgürlük, baş örtülü bir kızın, normal lisede okuyabilmesini sağlamaktır. Din eğitimini aile verir. Daha çok isteniyorsa, kur’an kursları, İlahiyat fakültesi…vs. diye gider. Herkesin gittiği okulda, Din dersi olmaz.  Darbeden kalan, ne varsa hesaplaşalım, din dersini tutalım, Sünni Müslümanlık faşizmi yapmaktan başka bir şey değildir !

Gelişim çağındaki dindar bir ailenin kızı, eğer kendisinden farklı insanların bulunduğu bir ortam da büyüyebilir ise, eğitim alabilir ise, İletişime geçebilir ise ; kendi seçimiyle dindar bir hayat yaşamayı tacih etse dahi, ileride çocuklarına daha toleranslı olacaktır. Ötekileştirilmediği için, ötekileştirmeyecektir. Farklılıklarla bir arada büyüdüğü için, farklılıkları daha kolay kabul edecektir.

Bu entegrasyon süreci de, belki üniversitelerde olduğu gibi sancılı geçebilir. Ama normalleşme başladığı zaman, Türkiye gerçek manada LAİK bir yapıya sahip olacaktır. Din, tekrar insanların hayatlarında kişisel bir olgu olmaya geri dönecektir. Anayasal haklarla korunan bir ÖZGÜRLÜK olarak. Kesinlikle daha fazla değil…

Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s