Foyasız Da Parlak

Leave a comment

diamonds

Sokaklardaki direniş, şimdilik duruldu. Durulmasındaki en büyük etken, direnen insanların Erdoğan’dan daha sağ duyulu olması. Eli sopalı mollalar sokağa çıkınca, aklı selim insanlar evlerine geri döndüler. Tabiki, direniş sona ermedi. Hergün yeni kahramanlar çıkıyor ortaya. DURAN ADAM.. kendi başına bir yazı konusu. Pasif direnişin, dünya çapında bir fenomene dönüşecek ismi…

Ama ben bugün, Gezi parkı bize neleri gösterdi, neleri öğretti onlardan bahsetmek istiyorum. 20 günde Türkiye’de neler değişti.

Foya, elmasın daha parlak görünmesi için altına koyulan gümüş yaprağın ismiymiş. Elmas yerinden çıkınca aslında o kadar da parlak olmadığı anlaşılırmış. ” Foyası ortya çıktı ” deyimi de buradan gelirmiş.

En çok foya başbakanın altına koyulmuş sanırım. Gerçi bu elmas ( kimilerine göre ! yanlış anlaşılmasın:) ) düşünce altından çıkan şeye foya demek biraz hafif kalıyor. İçinde bir canavar varmış ! desek daha doğru. Neredeyse iç savaş başlatacaktı. Ondan sonra Gül geliyor sanırım. Başlarda hafif bir yumuşatma girişiminde bulundu, sonra Köşkte kaybolduğuna dair söyletiler çıktı. Bizlere Cumhurbaşkanlığı makamının sembolik olduğunu bir kez daha gösterdi. İngiltere’de olsa Kraliçe daha çok açıklama yapardı.

Medya’ya gelince bu memlekette ulusalcı kanallar ve gazeteler dışında, hükümetten korkmayan en ufak bir kurum olmadığını gördük. Yandaş olduklarını biliyorduk ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyorduk ( En azındankendi adıma). Özellikle Ferit Şahenk’in foyasını iyice gördük. Fatih Altaylı‘nın gazetecilikle en ufak bir alakası olmadığını gördük.

Twitter’da takip edilen, şarkıcıların, türkücülerin, sanatçıların, yazarların foyalarını gördük. Gezi parkında susan herkesin, parlaklığını her geçen gün yitirdiğini gördük.

Peki bu kadar foya görününce ne oldu ?

Sahte ışıltılarını yitiren elmasların içinden gerçek olanlar öyle bir parladı ki….

Ali Koç’u gördük. Divan’ın kapılarını açarken.. Mehmet Ali Alabora’yı gördük, en önde direnirken.. Sırrı Süreyya Önder’i gördük, Polis’in karşısına dağ gibi dikilirken.. Boyner’i gördük, tam sayfa “ÇIK” ilanı verirken.. Çarşı‘yı gördük, herkesin yükseleni olurken 🙂 …

İsimsiz kahramanları da gördük, Kırmızılı kadını, TOMA’nın karşısında kollarını açan kızı, Yaralılara yardım eden doktorları, gözaltına alınanlara koşan avukatları ve daha sayamadığım pek çoklarını

Bir de bir İdea gördük, bütün siyasal foyaların arasından, en çok parlayan…

Adı ÖZGÜRLÜK…

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s