Chapulizm

1 Comment

keep-calm-and-continue-chapuling

İtalya’daki 5 yıldız hareketini duydunuz mu ? Duymadıysanız buradan bir bakın. http://en.wikipedia.org/wiki/Five_Star_Movement . Şimdiler de, ciddi bir siyasi parti. Çıkış noktası, Gezi parkıyla benzerlikler gösteriyor. Uzun yıllar Apolitik takılan gençliğin, yönetimden rahatsız olması, ve inandıkları fikirleri, politize etmesi. Gezi parkı direnişi için, böyle bir oluşumu konuşmak erken olabilir. Olaylar daha tam durulmuş değil. Ama yine de benim içimi bir heyecan kapladı işte. Olur mu ? Olur…

Adı ne olur bilinmez, ama şimdilik bu siyasi akıma Chapulizm adını verelim 🙂 . Yeni, bir isim verelim ki kimse sahiplenmeye kalkmasın. Çünkü, burada konuşulan fikirlerin ne sağla, ne solla , ne ulusalcılıkla ilgisi yok. Liberalizm’le biraz ilgisi olabilir ama Liberalizm tanımı çok değişkenlik gösterebildiği için ( Bkz. Atilla Yayla, Hayek, Rand..) listeden onu da çıkartalım. Sadece temel kavramlarımız kalsın. Chapulizm’i onun üzerine kuralım 🙂

Peki, neymiş bu temel kavramlar…

En başa Özgürlüğü koymalıyız tabiî ki. Burada ki özgürlük, azınlığın özgürlüğü. Çoğunluğun seçtiği partinin, azınlığın istemediği bir şeyi, mütabakatsız ve baskıyla yapamayacağını gösteren özgürlük. Ve en küçük azınlık birey olduğu için. Chapulizm özgürlüğü, bireyin özgürlüğü. Bireyin, her türlü çoğulcu baskıya karşı, tek başına da olsa sesini çıkarabilme, düşünebilme özgürlüğü.

İkinci kavram Hukukun, Adaletin, tüm bireyler için ; tüm Türkiye vatandaşları ve sınırlarında bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar için, Adil,Hızlı ve Eşit olma gerekliliği. Hukuk’un ve Polis gibi uygulayıcı uzantılarının, her türlü siyasi iktidardan, baskı grubundan bağımsız olma zorunluluğu.

Üçüncü kavram, ki bunun pek üstünde bile durmaya gerek yok. Dil, Din, Irk, Siyasi… vs. hiçbir ayrımcılığın yapılmaması ve bunun gerçek manada uygulanması.

Bence Üç temel kavram yeterli, yukarıdakiler bilmediğiniz lakırdılar değil. Ama, Gezi parkı bu üç kavramın ekmek, su ve hava gibi yaşamak için vazgeçilemez olduğunu gösterdi. !

Bunların yanında hareketin ruhunu gösteren, yan kavramlardan da bahsetmek gerekli diye düşünüyorum.

Çevre Duyarlılığı : Doğa meyvesini çok geç veren bir yatırımdır. Kısa vadeli kazançlar için uzun dönem getirilerden vazgeçmemeliyiz. Devlet, insanlar tarafından, özgürlüklerini, canlarını ve mülkiyetlerini korumak için oluşturulmuş BASİT bir yapıdır. İnsanlar devlet için var olmazlar. Devletler, varlıklarını insanlar için sürdürürler. İnsanların korunmasını istedikleri şey Doğa ise, Devlet onu korumakla yükümlüdür.

İnternet: İnternetin, Sosyal Medya’nın düşüncelerin fikirlerin yayılmasında ne kadar önemli olduğunu anladık. Günümüzde, İnternet kelimesi neredeyse Özgürlükle eş anlamlı. İnsanların, kendilerini yönetmek için seçtikleri insanlara seslerini duyurabilmeleri gerek. Sistem eğer sizin sesinizi duyurmanıza izin veriyorsa, sokağa dökülmek zorunda kalmazsınız. E- Devlet yapısı, veya İnternet Governing denilen kavramlar, Chapulizm’in vazgeçilmezlerinden olacaktır. Devlet, tıpkı iyi yönetilen bir şirket gibi, geribildirim mekanizmaları içermelidir. Halk, yönetime katılabilmelidir.

Chapulizm Ekonomi Politikası : Bu güne kadar, Türkiye’nin ekonomi politikaları hep büyüme odaklı olmuştur. Ekonominin büyümesi, bugüne kadar bu ülkede yaşam kalitesini beklenen oranda arttırmamıştır. Hedef Ekonomiyi büyütmek değil,  araştırma-geliştirme esaslı bir üretimi teşfik etmektir. Bir ülkenin kalkınması, sadece sanayi yatırımlarıyla olmaz. Bugün Hindistan Dünya’nın en büyük ekonomilerinden biridir. Aynı zamanda,  en sefalet içinde yaşayanlarından biridir. Yabancı yatırımcının yaratacağı istihdamdan ziyade, yatırım yapmayı kolaylaştıran. Bürokratik engelleri, kaldıran. Üreten ve çalışan insanın, hayat kalitesini arttırabileceği sistemler üzerinde durulmalıdır.

Son Olarak, eğer bu ülkenin çapulcuları mecliste seslerini duyurabilirlerse, bu ülke için halen umut vardır.

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

One thought on “Chapulizm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s