İstediğin Kadar Yasakla…

4 Comments

Skip Caplan ©2005 124 west 24th. street New York N.Y. 10011 212.463.0541

Her zaman olduğu gibi sistemi ters tarafından, kollektivist tarafından kuran hükümet ; baş edemiyorsan toptan yasakla, mantığıyla bir kanunun altına daha imza attı…

Kanunun amacını sorduğumuz zaman, alacağımız yanıtlar belli. Çocukların alkol tüketimini engellemek, Alkollü trafik kazalarının önüne geçmek, Aşırı alkol tüketimi sonucu meydana gelen toplumu rahatsız edici davranışların önüne geçmek, Vatandaşlarda alkol kaynaklı meydana gelen sağlık sorunlarını ( Sosyal Devlet olduğumuzdan dolayı, harcamalarını da ) azaltmak. Unuttuğum birşey yok sanırım.

İlk başta kulağa ne kadar tatlı geliyor değil mi ?  Bu sorunların, çözülmesi… ama işte öyle değil. Çünkü, bu kanunla, siz ADAM gibi alkol tüketebilen, bilinçli vatandaşlarınızın haklarına darbe vuruyorsunuz. Bireysel Özgürlüklerini kısıtlıyorsunuz.

Muhafazakar çoğunluk için, azınlıkları feda ediyorsunuz. Eeee, güç dengeleri işte 🙂 kimin eline geçerse…

Normali nasıl olmalı bu işin peki ? yani Çocukları korumak istiyorsak, trafik kazalarını engellemek istiyorsak…

  • Alkol satılan yerlerde kimlik denetimi uygulamasını sağlarsanız (  uygulanmadığında gerçek yaptırımları olan)
  • Alkollü araba kullanımı denetimlerini sıklaştırırsanız ( en son ne zaman çevirmeye girdim hatırlamıyorum) ve yaptırımını arttırırsanız
  • Alkolün etkisi altında, diğer bireyleri rahatsız eden davranışlara yaptırımlar koyup uygularsanız
  • Alkol bağımlılığı olan vatandaşlara rehabilitasyon hizmeti verirseniz
  • Ve herşeyden önemlisi ALKOL kullanımı konusunda, toplumu bilinçlendirirseniz ( Alkol Günah, deyip kestirip atmadan!! )

Böyle kurunun yanında, yaşı da yakan kanunlara gerek kalmaz… Şimdi görelim bakalım Türkiye’de Alkol tüketimi düşecek mi ?

Sigara

Hep söyledim sigarada durum farklı diye, çünkü sigara kamuya açık yerlerde tüketildiği zaman çevresine direk olarak zarar veren bir madde. Burada ” Özel Mülkiyet” kavramı, biraz farklı işliyor. Yani, burası benim restoranım, istersem sigara içiririm dendiği zaman, burası benim alışveriş merkezim, burası benim otobüsüm, burası benim uçak şirketim ‘e kadar gidiyor.

Ayrıca sigara içmenin bir “tercih” olduğunun, düşünülmesi de, bu düşünceyi savunanlar arasında yaygın.Ancak sigara içmek bir BAĞIMLILIK yani, bir çeşit salgın gibi düşünülebilir, ve toplumun çoğunluğu bu salgına yakalanmış ise, geri kalan azınlıktaki salgına yakalanmamış bireyleri KARANTİNAYA alarak, hastalıkla savaşılmaz.

Bu yüzden sigara kanununun, çoğunluğunun doğru olduğunu düşünüyorum. Ama son eklemeler içerisinde arabalarda yasaklanması gibi bir durum var. Sanırım burada amaç çocukları korumak, ama bir vatandaşın arabasıyla,evi tamamen kendine ait olabilecek nadir yerler. Amaç, çocukları korumak ise arabada çocuk varken sigara içilmesine, yaptırım getirilmeli.

Alkol ( Tekrar)

Bu yazımdan, Alkol tüketiminin zararsız olduğunu düşündüğüm çıkmasın. Dünya genelinde yılda 2.5 milyon insan aşırı alkol tüketimine bağlı sebeplerle ölüyor. Özellikle, gençleri Alkol kullanımının zararları hakkında çok iyi bilinçlendirmek gerekiyor. Ama bunu yaparken Özgürlüklere çok dikkat etmek lazım.

Vergi toplayamıyorsan ÖTV al, Bıçak parasını engeleyemiyorsan Bütün doktorların muaynehanelerini kapat, Çocuk pornosunu engelleyemiyorsan İnterneti toptan sansürle, ve son olarak alkol…

Seni doğuran 80 sonrası sürecin aynısı yaparsan, senin yaptıkların da başkalarını doğurabilir. Her zaman, her yerde, ÖZGÜRLÜĞE düşkün insanlar olmuştur…

Kalın Sağlıcakla;

4 thoughts on “İstediğin Kadar Yasakla…

  1. tebrikler, cok haklısın. ayrıca alkol zararlı ama DOZUNDA içilmezse, ona bakarsan herseyin fazlası, ekmeği bile cok tüketirsen zararlı, öyle değil mi? sevgiler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s