Hayvanca, Pek Hayvanca

4 Comments

o-MARTIN-RICHARD-BOSTON-MARATHON-BOMBINGS-VICTIM-570

Ne mi hayvanca olan ? Amerika’da ki bombalama olayı  sonrası, gazetelerin yorum yazılarında, sosyal medyada okuduklarım. Sokakta kulak misafiri olduklarım. Amerika’nın İsrail’in Ortadoğu politikalarını gerekçe göstererek, saldırıyı haklı bulan sözler!! Aynı zihniyet Ortadoğu’da katledilen binlerce çocuk için söyleniyor…” Büyüseydi, terörist olurdu zaten…”

Benim isyan ettiğim, kaldıramadığım ve hayvanca olan… Bir çocuğu, olduğu şeyin dışında ; sadece çocuk ; dili, rengi, ırkı olmadan bir ÇOCUK olarak göremeyen beyinler… sizleri kimler yetiştirdi ? sizler kimleri yetiştireceksiniz ?
Bir çocuğun ölümüne üzülemeyen bir zihin, nasıl da sakat kalmıştır ! Nasıl ? Kim ? almıştır onun içinden, kendi türünün bebeğine, acıMAMAyı ? Kim, çıkarmıştır onun içinden ? empatiyi…

Eğitimcilere söylüyorum, bırakın artık sınavları, matematiği, ” Üniversite sınavı, Türkiye’nin gerçeği ” geyiklerini. Biri çıksın desinki ” Biz insan yetiştiriyoruz, ne eksik ne fazla ! ” . İnsanlara ihtiyacı var dünya’nın.

Okumuş hayvanlar bir işe yaramıyor…

Kalın Sağlıcakla;

“The human psyche has two great sicknesses: the urge to carry vendetta across generations, and the tendency to fasten group labels on people rather than see them as individuals.”

Richard Dawkins

Reklamlar

4 thoughts on “Hayvanca, Pek Hayvanca

  1. Bertancım önce yetişkinlerin bu bilince erişmesi gerekiyor sanırım. Birbirimizi görme yetkinliğimizi geliştirmeliyiz ki yetiştireceğimiz çocukları da görebilelim. Bazı kişiler bu yetkinliği DUYGUSAL ZEKA olarak tanımlıyor. Biz büyükleri modelleyen çocuklarımız için önce biz belli lenslerle,gözlüklerle dünyaya bakmayı bırakalım….gözlüklerimizi temizleyelim ve Bertancım dediğin gibi önce İNSAN olalım ….ki çocularımız da ileride kendi çocuklarına bu erdemi aktarabilsinler..
    Hep çok önemli konulara değiniyorsun.Eline ,zihnine sağlık ne diyeyim …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s