İp

1 Comment

tight_rope_walker_530w

Araya biraz zaman koyduk değil mi ? ama benim suçum yok, insan sürekli yazamıyor. Bir olay olması lazım, yazmaya başlamak için. Farklı, yeni birşeyler… tetikleyen. Ergenokon aynı davaydı, Terör aynı terördü, Ekonomi aynı ekonomiydi, Kadına şiddet aynıydı, Cinayetler aynıydı. Zaten hepsini de yazmıştık değil mi ? taaa ki düne kadar !!

Meğer bendeki bu yazamama sıkıntısı, fırtına öncesi sessizlikmiş. Sular saman altından yürütülmüş. Bir kaç gün önce Apo açıklama yapacak diye başladı herşey. Biz daha neler oluyor diyemeden, Diyarbakır’daki nevruz kutlamaları ve Apo’nun mesajının okunması…

Terörle ilgili olarak, daha önceki yazılarımda, kararsız politikalardan bahsetmiştim. Dünkü nevruz görüntüsüde, bu dengesiz politika’nın en güzel mahsülü. Bu dengesiz politikanın kökeni eski hükümetlere, darbelere dayanıyor. Dün Kürtler Diyarbakır’da Terör örgütü liderini halk kahramanı ilan edip, bağımsızlık bildirgesi okuyorsa, bu noktaya nasıl gelindiğini sorgulamak lazım. Kürt sorunu, PKK muhatap alınmadan, anlamsızlaştırılarak çözülemezmiydi, düşünmek lazım.

Olan oldu, artık bunlar geçmişte kaldı. Bundan sonra barışı korumalıyız, diye düşünüyor olabilirsiniz. Daha fazla, insan ölmesin diye düşünebilirsiniz. İnsan hayatını korumak asıl amaç olmalıdır, bu noktada haklısınız. Ancak, bugünkü tablo, beni dünden daha fazla ürkütüyor. Türkler, ve Kürtler içiçe geçmiş halklar. Ayrıştırmaya çalışmak hem zor, hem de çok tehlikeli. İşte, bu nedenle geçmişte yapılan hatalara düşmemek çok önemli. Hem Kürtler, hemde Türkler için.

Kürtlerin en çok düştüğü hata ” Bağımsızlık” hatası. Bu eski solcu gelenekten kaynaklanıyor. ” Bağımsızlık” ile ” Özgürlük” aynı kavrammış gibi algılanıyor. Oysa, 2013 yılının Türkiye’sinde kendini Türk diye tanımlayan bir vatandaş, kendini Kürt diye tanımlayan bir vatandaştan, genel anlamda, fazla birey hakkına sahip değil. Hukuk anlamında, sağlık hizmetleri anlamında… vs. Belki dil kullanımı ve bazı kültürel olgular açısından yetersizlikler var, ama bunlar bağımsız bir devlet kurmak için yeterli sebepler değil. Geçmişte, karşılaşılan eziyetler, bugün mevcut değil ! O yüzden Kürtlerin ve Toplum önderlerinin, mağduriyet psikolojisinden çıkıp, kararlarını ve politik görüşlerini yeniden şekillendirmesi gerekiyor. Ancak, Kürtlerin şu anda izlediği siyaset tam tersi istikamette…

Türklerin ( hükümetlerin, devletin… vs.) düştüğü hata ise Kürt siyasal oluşumlarını hep dışarda bırakmak. Aynı hata, Dinci kesim içinde sürekli tekrarlanmış. Şu anki hükümetin Ilımlı islami yapısı, sanırım bunun bir hata olduğunun en güzel örneği. Seksen öncesi mağduriyetlerin, bugünkü tepkisel AKP hükümetini getirdiğini, artık kabul etmeyen kalmadı. Mağdur yaratmak, işi hep daha kötüye götürüyor. Yasak olan şey, hep cezbediyor. Seçim barajı, KCK tutuklamaları, Parti kapatmalar işi hep daha radikal boyutlara taşıdı. Eğer herşey rahatça konuşulabilseydi. Siyaset sınırlarında kalabilseydi. Belki Terör örgütü anlamsızlaşacak ve bugünkü tabloda yeri olmayacaktı. “Bağımsız Kürdistan” cümlesinin, mantıksız ve gereksiz olduğu anlaşılacaktı.

Müebbet istemleri yüzünden, ucundan olsa Ergenekon’a da değineyim. Ucundan diyorum, çünkü süreç daha sonuçlanmadı. Ergenekon kendi mağdurlarını yaratmakla meşgul ! ve buradan doğan mağduriyet, ileride farklı siyasi sonuçlar doğurabilir. Hatta gelenekçi CHP’nin sonunu getirebilir. Şu sıralar yeni bir oluşumun ileride faydalanabileceği hatalar üst üste sıralanıyor. Eğer, Türk halkı Apo’nun yakalanması öncesi, oylarını MHP’ye vermek gibi bir hatayı tekrarlamaz ise….

Herşeye rağmen, Türkiye statik durumdan, dinamik bir duruma geçmiştir. 23 Mart tarihin akışını değiştirecek bir tarihtir. Ama bunun iyi yönde mi ? Kötü yönde mi ? olacağını tahmin etmek şimdilik olanaksız. Hep beraber ince bir ip üstünde yürüyeceğiz. Umarım kopmaz…

Kalın Sağlıcakla;

One thought on “İp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s