Stressiz Trafik

2 Comments

vector-crossroads

Geçenlerde işten eve giderken, bir farkındalık anı yaşadım.

İşimle evim arasında tercih edebileceğim, pek çok rota mevcut. Ben de eve herseferinde olmasa da , farklı yollardan gidip, geliyorum. Rota tercihim, trafiğin sıkışık olmadığı yöne kayma gibi anlık kararlarla değişebiliyor. Yada baştan, hava durumuna, iş çıkışı trafiğine göre, daha rasyonel olarak belirlenebiliyor. İster içgüdüsel olsun, ister rasyonel hemen herzaman tercihimin ana kriteri, eve en kısa sürede varmak…

Neyi fark ettiğime gelince….

Trafik, ne kadar sakin araba kullanırsanız kullanın, başlı başına bir stress kaynağı. Hatta evle işinizin arası uzaksa, belki gün içinde sizi en çok geren şey. Bende sordum kendime, bu stresten kurtulmak ne yapabilirim ? diye. Kendime stressiz bir rota çizdim…

Peki, bu stressiz rotanın kriterlerini nasıl belirledin ? diye soracak olursanız…

Trafik az yada çok benim rotalarımın hepsinde mevcut, o yüzden Trafik yoğunluğunu kriter dışı bıraktım.

İlk kriterim en az daralma olan rotayı seçmek oldu. Yani, geniş gelen yolun bir anda daralmasına bağlı olarak, milletin yer kapma savaşı verdiği, yavaş yavaş burnunu soktuğu rotayı elemek oldu.

İkinci kriterim, solda kaldığım zaman sağa geçmeye çalıştığım, yada tam tersinin olduğu rotaları çıkarmak oldu. Çıkaramadığım durumda da , en orta şeridi tercih etmek.

Üçüncü kriter ışıksız kavşakların rotadan çıkarılması oldu. Varış saatimi geciktirse de, yola verilmesi gereken dikkati azaltıyor.

Dördüncü kriter, Trafik ışıklarında ne kadar cazip gelsede, boş olan ve yeşil okla belirtilen sağa veya sola donüş kısımlarına girmemek ve arkadan gelen kornalarla taciz edilmemek oldu.

Beşinci kriter , kesinlikle çok gerekli olmadığı sürece, korna çalmayı bırakmak oldu.

Ve son olarak sakin bir müzik…

Eğer uzun yıllardır araba kullanıyorsanız, araba kullanmak sizin için çoğu zaman arkaplan işlemidir. Bahsettiğin dalıp gitmek değil, beynin karar gerektirmeyen durumlarda, motor işlemleri geri planda yapabilmesidir. Refleks benzeri davranışlar geliştiren beyin , bu sayede karar merkezi korteksi, boş bırakarak farklı şeyler düşünebilir. Hatta, normalden daha yaratıcı fikirlere imza atabilir.
Daha net söylersek, araba kullanmak, değişik uyaranlar gelmediği takdirde, zihni boşaltmak için kullanılabilecek bir aktivitedir.

Bir haftalık, Stressiz rota denemem sonunda, aklıma pek çok yeni fikir geldi. Eve daha huzurlu girdim.Trafikte geçirdiğim gerçek zaman artmış olsada, algıladığım zaman kesinlikle azaldı. Trafikle boğuşan herkese, tavsiye ederim … 🙂

Kalın Sağlıcakla;

2 thoughts on “Stressiz Trafik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s