BİLİNMEYEN FİLOZOF Bölüm -2-

Leave a comment

Lacoste

Adalet, toplum içerisinde yaşayan her bireyin üzerine eşit yağdığı zaman adalettir. Din,Dil,Irk,Yaş,Cinsiyet ayırt etmez. Peki Zenginlik ayırt eder mi ?

Teyzem sanırım 5 sene önce Lacoste’dan bir tişört almıştı. Daha sonra değiştirmek için bir hediye çeki vermişler. Çantası çalındığında, o hediye çeki de kaybolmuştu. Hediye çeki isme olduğundan, mağazanın kayıtlarından bakabilirmisiniz diye başvurdu. ” Siz, onun üzerine bir bardak soğuk su için ! ” gibi bir tepki ile karşılaşınca, mahkemelik oldular. Aslında çok büyük bir olay değil. Basit, bir mahkeme sonucu olay Firma lehine sonuçlandı ve dava kapandı.

Ama benim aklımda kalan bir detay var. Hakimin, avukat arkadaşıma söylediği bir cümle. ” Müvekkiliniz, Lacoste’dan alışveriş edebiliyorsa, mağdur olamaz !! “. Bu gerekçe, tabiki dava tutanağında yer almadı.  Lacoste’un burada büyük firma olmasına bakmayın. Adalette, Robin Hood zihniyeti budur.

Askerlik

Ölen ölür, Kalan Sağlar bizimdir !!

Askerlik tamamen Rand felsefesine karşı bir olay olsada, meslek olarak yapıldığı zaman uyum sağlar. Rand her zaman savaş karşıtı olmuştur. Savaş, Statiklik getirir. Rand felsefesi ise dinamiktir. Peki, zorunlu olduğu halde, bireyci bir yaklaşımla askerlik nasıl olur ? Daha doğrusu iyi bir asker, bir er olsaydınız ; nasıl bir askerlik yapmak isterdiniz ?
Er Ryan’ı Kurtarmak filmine hepimiz hayran kalmışızdır. Her Holywood filmi gibi Er Ryan’ı Kurtarmak’ta bolcana Amerikan propagandası içerir. Ama asıl felsefe, bir askeri savaştan çıkarmak için 1 manga kalifiye askerin hayatını kaybetmesidir.

Eğer  Güneydoğuda askerlik yaparken, PKK sizi kaçırsa ? ne yapardınız ? İçinize dönün, ve bütün samimiyetinizle cevap verin ! toplum için şehit olmak mı isterdiniz ? Ben milletim için ölmeliyim mi derdiniz ? yoksa Bordo Berelilerin, Helikopterle inip…sizi Rambo gibi kurtarmasını mı ? Eğer ikinci söylediklerimi istiyorsanız, sizin, hayvan doğasının bencilliğiyle, kurtulma içgüdüsü ile, duygularınızla hareket ettiğinizi söyleyenler olacaktır.
Oysa istedikleriniz, sizin hak ettikleriniz. Eğer siz kurtarmaya giden Bordo Berelilerden biri olsaydınız, Ne hissederdiniz ? Ölebileceğinizi bilirdiniz, ama hissetiğiniz şey güven duygusu olurdu. Eğer, onun yerinde Ben olsaydım, benim içinde gelirlerdi….

Geride Adam Bırakmayız !!

Resim

Geçenlerde 4,5 yaşındaki oğlum, benden beğendiği bir oyuncak istedi. Oyuncağı gösterdi ve fiyatının 400 tl. olduğunu öğrendik. Bence gereksiz bir oyuncaktı ve fazla oynayacağını düşünmüyordum. Ama bunu ona söylemedim. Bayram harçlıklarıyla biriktirdiği 250 tl. civarında parası var. İhtiyacı olan paranın 150 Tl. olduğunu hesapladık. ” Üzgünüm ” dedim. “Parayı sana öylece veremem :)” . “Okulda çok güzel resimler yaptığını duydum. O resimlerinden satın almak isterim. Sana 5 tane resim için 50 tl. verebilirim. ” dedim  “Tamam” dedi, ve ortadan kayboldu. 2 dakika sonra gelip ” Ne resimleri, yapmamı istersin ? ” dedi. Benden siparişleri aldı. 1 saat özene, özene yaptı resimleri. Karşılığında da 50 TL. sini aldı. Daha sonraki gün, 50 tl. karşılığında Kütüphanedeki kitapları düzenledi. ( Benim Kütüphanemdeki kitapları düzenledi. Kendi kitaplarını toplaması onun faydasına olan bir iş 🙂 o yüzden, o teklifini red ettim. ) En son 50 TL. sini ise küçük bir El masajı ile kazandı 🙂 .

Bu olaylar, 1 ay önceydi. İstediği oyuncağı almaktan kendisi vazgeçti.   Halen 400 tl. si var. O günden beride oyuncak almadık. Ne zaman bir oyuncak istese, “tabiki oğlum,  400 liran var.  İstediğini alabilirsin  ! ” diyorum.  O da parasına kıyamıyor. Annesiyle konuşup, parasını Tatile yatırmaya karar verdi…

Sanırım bu durumda, ben zalim işverenim. Ama ben iş vermek yerine, para verseydim. Arda’nın odasında bir gereksiz oyuncak daha vardı. 🙂

Madde

” İnsan ruhunu öldürenler bizi “materyalist” diye damgalasada, maddi varlıkların ne kadar değersiz olduğunu en iyi biz biliriz, çünkü onun değerini ve anlamını yaratan biziz ”
Ayn Rand / Atlas Silkindi

Doğu felsefeleri hayatın acı çekmek olduğunu söyler durur. Mistikler, Nihilistler,Budistler Dünya ile olan bağlardan kurtulmaya çalışırlar. Bağlardan kurtulmak, acıyı hafifletmek demektir. Zamanı durdurmaya, Zihni boşaltmaya, statik kalmaya çalışılır.

Dere’nin ortasında duran bir taş, zamanı geldiğinde yuvarlanıp gidecektir. Taş, yukarı çıkmaya çalışmaz. Hem çalışsa da, nereye kadar çıkabilir ki ? Rand felsefesi o taşı yukarı çıkartabilecek kuvvettir. İnsanın Acı çekmeyi red etmesidir. Adım atmaya çalışması ve bu amacından mutluluk duymasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s