Vay Gavur İzmir, Vaaay

Leave a comment

Bayramda herkes memleketine veya tatil beldelerine kaçarken, boşalan şehirleri gezmek gibisi yok ! Bizde bu sene İzmir’e gitmeye karar verdik. Bir şehirde yaşamak farklı şey, turist olmak çok farklı. Yaşayanların hergün kaçırdığı, önünden geçtiği detayları ; turistler her zaman daha iyi yakalıyor. Hele bir de şehir boşalmış, trafik sorunu ortadan kalkmışsa… O yüzden “amaaa ben İzmirliyim zaten” deyip, yazıyı okumamazlık etmeyin..:)

İzmir’deki konağımız olarak,  Mertol abimin tavsiyesi üzerine, Swiss Otel Grand Efes ‘i seçtik. Ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı da Otel’e adım atmaz anladık. İnanılmaz sıcak bir karşılamanın ardından odamıza geçtik. Kaldığımız oda çok güzel dösenmiş, yeni , kullanışlı ve ferahtı. Ayrıca yatağımızda çok geniş ve rahat. Arda’nın Otel beğenme kriterleri arasında, en önemli yere sahip minibar, tam istediği gibi zengin seçeneklerle doluydu. 🙂 Banyo konusunda da hassas olan beyefendi, rain duşu ve mermer banyoyu da beğendi.

Biraz dinlendikten sonra, ilk iş olarak Kordon’da yürüyüş yapıp, iyotlu ılık havayı, ciğerlerimize çektik. Şansımıza bütün bayram boyunca da hava sıcaklığını korudu. Yürüyüşümüzü , yaktığımız kalorileri hemmen geri almalıyız ! diyerek. Bira ve kalamar eşliğinde sonlandırdık. 🙂

Biraz yorgun olduğumuzdan Akşam Otelin restoranı Aquarium, cazip geldi. Basit bir yemek yemeği planlamıştık ama ne mümkün. Otelin genelinde olan çalışanların sıcak ve ilgili havası, burada ikiye katlanmış. Garsonumuz Ferhat beyin, harikulade servisi ve Şef Serkan Üstündağ’ın  mezeleri ve yemekleriyle, mükemmel bir yemek deneyimi yaşadık. Tamam.., o deneyimde iki şişe Urla Serendias’ın da etkisi var tabiii 🙂 .

Biz Ankara’lılar iyi balık yeriz. Balık Restoranlarımızdaki mezeler, çoğunlukla iyidir. Bugüne kadar, bence en iyi Balık Restoranı olan Trilye , Ankara’dadır. Ama hayatta, tecrübe etmek hiç bitmiyor. Şu anda listemin bir numarası Swiss Otel Aquarium. Nokta.

Ertesi sabah, dinlenmiş ve yürüyüşe hazır olarak kalktık. Arda’nın çok hoşuna gideceğini düşündüğümüz Doğal Yaşam Parkı’na doğru yola çıktık. Çanakkale’ye doğru 20 km. civarında yol aldık. Parkın önüne vardığımızda kapıda 5-6 araba vardı. ( Bayram’da şehirlerin avantajları) . Daha kapısının önüne geldiğimizde şok yaşadık. Sinem’le birbirimize bakıp, Türkiye’demiyiz dedik ! . San Diago hayvanat bahçesinden aşşağı kalır bir yanı olmayan, bir hayvanat bahçesi ! Hayvanlarla iç içe bir cennet…

Arda keçileri besledi, Atları sevdi, sincaplarla burun buruna geldi, tavus kuşlarını kovaladı….Filleri, Kaplanı , Aslanı, Yılanları ve daha bir çok hayvanı” VAAAAY, baba şuna bak” diyerek hayranlıkla izledi. Ordan oraya koştu. Kelimenin tam anlamıyla çıldırdı. Gaziantep’deki hayvanat bahçesini de bağenmiştim ama Burada resmen ağzımız açık kaldı. Hatta Ankara’yı düşününce biraz da utandım !! , Utanması gerekenlerin yerine…

Bütün günü Doğal Yaşam Parkında geçirdikten sonra, pestilimiz çıkmış bir şekilde oda’ya girdik. Gecemiz heba olmasın diye sürünerek, dışarı çıktık. Bu sefer hedefimizde, en meşhur Balık restoranı Deniz Restoran var.Masamıza oturduk, beklemeye başladık. Meze tepsisinden, 4-5 meze seçtik. Bir de şarap. Arasıcaklar kalamar, ahtapot…ve en sonunda yarım yarım levrek ızgara….ve hesap. Aquarium’da yediğimiz yemekle aynı hesap. 250 küsur…  Yemekler özensiz ve lezzetsiz, servis rezalet. Balık ? şaka gibi… ve boş masa yok. Herhalde insanlar aynı yemekleri bizden çok ucuza yiyorlar, yoksa ikinci kere ASLA gidilecek bir yer değil !  tek iyi yanı Sezen Aksu’yla karşılaştık. Sinem yanına gidip, bir fotoğraf rica etti. Sezen, çoktan Arda’yı yiyip,yutmaya başlamıştı :)….

Son gün boş İzmir sokaklarında dolaştık. Fuara gittik. Alışveriş yaptık. Alışveriş derken Arda, bayram harçlıklarını harcadı. Daha sonra Otelde edindiği arkadaşı Alper’le, geniş çimlik alanda bir sürü oyun oynadılar. Hatta, onların oyunlarını bozmayalım diye, iki ailede Aquarium da yemek zorunda kaldı. Gerçi, kimsenin bir itirazı da olmadı.:)

Sabah erken de Gavur İzmir’e veda edip çıktık…Keşke Ankara’da biraz Gavur olsa diyerek…

Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s