Terör Yeniden

Leave a comment

Geçen sene, Ekim ayında terör hakkında bir yazı yazmıştım. Aradan bir yıl geçmiş. Aynı kararsız politika devam etmiş. Yine ” Şehit ” denilen, gencecik çocuklar ölmüş. Bu çocuklar Asker diye nitelensede, emin olun hepsi sivil. 3 ay acemilik yapıp, 3 tane mermi atınca malesef asker olunmuyor. Ne olunuyor derseniz, YEM olunuyor. Hedef Tahtası olunuyor. Terör malesef bizde bir sektör haline gelmiş. Nemalanan o kadar çok ki, kimse gerçekten bitsin istemiyor. Sanırım o yüzden, kararsız politikalar izleniyor. Mehter marşı gibi 2 ileri, 1 geri. Biraz açılım, olmadı biraz operasyon. Biraz kanal açalım, olmadı operasyon. Biraz yatırım yapalım, olmadı operasyon…..sonuç…herşey aynı.

Sen bölgedeki, hayat standardını yükseltmek için çalışacağına, “Güneydoğuyu Türkiyenin ÇİN’i yapacağız” gibi bir düstürun arkasından gidiyorsan. Öğretmen yerine İMAM’ları atıyorsan. Nüfus kontrolü yerine, Üreyin diye düstür veriyorsan. İstediğin kadar operasyon yap, istediğin kadar açılım yap….

Terör en çok cehaletten ve yoksulluktan besleniyor. Şiddet malesef Şiddetle çözülmüyor. Bunu anlayamıyorsan yapacağın açıklama ” Amaa Ramazan Ayın’da da olmaz kiii ” olur.

Geçen seneki yazımda Mahatma Gandhi’den bahsetmişim. Pasifizimden bahsetmişim. Felsefe, yalnış anlaşılmasın diye tekrar yazma gereği duydum. Pasifizm, hiç birşey yapmadan durmak anlamına gelmez. Sadece şiddete, kin,intikam duygularıyla ve şiddetle karşılık vermemeyi öğütler. Teröristler mutlaka cezalandırılmalıdır. Ama terörü bitirmek için , terörün saflarına katılmayı önlemek gerekir.  Şiddet gören, daima mazlum duruma düşer. Mazlum , hemen herzaman insanları peşinden sürükler.

Bunun en güzel örneği şiir okudu diye hapis yatan Başbakan’ın  kendisidir. Şimdi hamle sırası Hükümette. 15 güne klamaz, gazetelerde “20 Terörist öldürüldü” , ” 10 terörist yaralı ele geçirildi ” diye haberler başlar. Herkesin biraz içi soğur. Taaa ki seneye görüşene kadar…

Kalın Sağlıcakla;

Geçen seneki yazı : https://bertanarpak.com/2011/10/19/582/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s