Ahh Şu Liberaller

Leave a comment

Evet başlık biraz sitem içeriyor tabii…kendimi bir sınıfa veya bir siyasi akıma dahil etmeyi sevmem. Kendimi belirli konular üzerindeki fikirlerimle tanımlamayı tercih ederim. Ama özellikle birey hakları ile ilgili olarak bana “Liberal gibi düşünüyorsun” derseniz de itiraz etmem. 🙂 . Bizim memleketin “ Liboşları” ise biraz farklı…

Kendilerini ekonomik politikalar yüzünden hep Merkez Sağ partilere yakın buluyorlar. Dün ANAP’ı DYP’yi destekleyenler, bugün Refah Partisi ile ANAP’ın harmanlaması olan AKP’ye yakın buluyorlar. Ekonomi politikalarını doğru buluyorlar. Hatta “ Din Özgürlüğü” ve “ Demokrasi” adı altında dayatılan garip uygulamalara da bolcana destek veriyorlar.

Daha önce de söylediğim gibi Seküler bir AKP, beni de rahatsız etmezdi. Pek çok konuda yine eleştirirdim ama rahatsız etmezdi. Bizim Liberalleri ise bu haliyle rahatsız etmedi. 🙂 “ Aman, sadece iktidar için, seçim zamanı milletin dini duygularını sömürüyorlar. Yoksa öyle gizli ajanda falan yok ortada. Bak ekonomi ne güzel. Kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmiyor…vs.vs “ diyorlardı.

Şimdi 180 derece döndüler. Örgütlü Dinlerin hepsinin Liberal düşünce sistemi ile beraber var olamayacağını anlamaya başladırlar. Hümanist gibi gözüken “ Din Özgürlüğü “ kavramının Din olgusunun kendi tanımı gereği çevresine yayılma ihtiyacının farkına vardılar. Liberal düşünen bir insan kimsenin Dinini yaşamasına karışmaz, ama Dindar düşünen bir insan için aynı kural geçerli değil. ( Mısırdaki Müslüman Kardeşlere destek verenler de biraz anlamaya başladı sanırım. 🙂 )

Bu nedenle Din kişisel bir olgu olmaktan çıktığı vakit, kendi kendini kontrol edemeyen bir yayılma gösteriyor. Hep daha fazlasını isteyen, daha radikalleşen bir fenomene dönüşüyor. Büyük bir yıkım, isyan, devrim , uyanış….vs. olmadan da bu döngü bozulmuyor. Siz hiç tarihte yavaş yavaş modernleşen bir Din Devleti okudunuz mu ? …yaniii

Şimdi kendilerine Liberal diyen insanların, yavaş yavaş SOL’a destek vermeleri gerektiğini anlamaları lazım. Aynı şekilde SOL’un da ütopik fikirleri şimdilik bir kenara bırakıp Liberalizm’e kucak açması. Türkiye’nin %50 si halen muhalefet. Geri kalan %50’nin de hepsinin Dindar olmadığına eminim. Kim bilir, belki henüz geç olmamıştır ?

 Kalın Sağlıcakla;

“A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel. ”

Robert Frost

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s