Gereksiz Çizgiler

Leave a comment

Bizim oğlanın anaokulunun önünde bir yaya geçidi var. Her sabah oğlanı bırakırken biri bize yol verecek mi diye 10-15 sn. bekliyorum. Tabi ki kimse vermiyor, bende Arda’nın elini sıkı sıkı tutarak karşıya geçiyorum. Her seferinde de düşünüyorum, ne kadar medeniyetsiz bir ülkede yaşıyoruz diye. “ O-hooo, adam kırmızı ışıkta 200 le geçiyor, yaya geçidin de mi duracak !” diye de düşünmek de mümkün…ama bu yaya geçidi mevzusu çok sinirimi bozuyor.

Aklıma da hep Alman bir turist’in yaya geçidinden geçmek isteyip, ezilmesi ile ilgili bir senaryo geliyor. Böyle bir olay olmuş mudur , bilmiyorum. ( muhtemelen olmuştur ! ) . Zavallı adam kendi ülkesinde ki gibi araba gelirken, yaya geçidinden karşıya geçmeye çalışıyor. Dolayısıyla bir pikap’ın altında kalıyor. Bir 3. sayfa haberi oluyor…(Turizm bakanlığı bir broşür hazırlamalı ve Türkiye’ye gelen bütün turistlere dağıtmalı :)).

İşin ilginç tarafı herkesin yaya geçidinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmesi. Zaten ilkokuldan, ehliyet sınavına girene kadar anlatılıyor. Uygulaması ise Töre gibi bir şey…eğer es kaza birine yol verirseniz, arkanızdaki taksici hemen kornaya asılıyor. Sizde zamanla yol vermemeye alışıyorsunuz. Bu böyle sürüp gidiyor..

 Trafikte buna benzer bir olay da Ankara’daki sağa dönüşlerde. Bir kavşakta, kırmızı ışık yanıyor olsa dahi arkanızdakiler mutlaka kornaya asılır. Aynı olay İstanbul’da olmaz. Trafik kuralları yöresel olarak değişiklik gösteriyor. İlginç değil mi ? 🙂

 Yaya geçitlerine geri gelirsek, bence hepsini silin gitsin ! En azından kafa karışıklığını ortadan kaldırır. Bizim ülkemizde yaya geçidi yoktur deriz. İngilizler nasıl sağ şeritte araba kullanıyor. Bu da bizim tarzımız olur. 🙂

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s