Uçak Terapisi

Leave a comment

Alternatif başlık “ Bir Terapi objesi olarak Uçak” da olabilir. Bu aralar çok sık uçağa bindim ve fark ettim ki Uçak beni daha mutlu bir insan yapıyor. Uçak Korkusu olanların şu anda tüyleri diken diken olmuştur…:) “ Adam’a bak! Uçak mutlu ediyormuş peehh ! “ diyebilirler . Bir itirafta bulunayım, bende hafif korkuyorum uçaktan, zaten beni mutlu etmesini sağlayan da bu korku ….Nasıl Mı ? Anlatayım…

Beynimiz ne kadar evrimleşmiş olursa olsun duyularımız bugün teknolojinin gerisinde kalıyor. Frontal Kortex’imiz sayesinde kaydettiğimiz gelişmeler, primitif beynimiz tarafından halen kabullenemiyor. Görmediğimiz, Dokunamadığımız şeyleri algılamak çok kolay değil !

Bu yüzden Uçak Mühendisi ya da Pilot olsak da, Hava ilkel beyin için halen bir fenomen. Pilotlar ve Hostes’ler için belki sürekli uçmanın verdiği monotonluk , heyecanı biraz törpülüyor. Ama sıkı bir türbülansın onları da heyecanlardırdığı muhakkak…geriye kalan bizler için o demir yığınlarının ; ne kadar ayrodinamik  görünürlerse görünsünler , uçmaları hayret verici…

İstatistikler ise korkumuzun ne kadar irrasyonel olduğunu göstermek için bizimle alay ediyor. Günümüzde Otobüs, araba ,tren ve gemi yolculukları alınan mesafeye oranla çok daha fazla risk taşıyor. Ama hiçbiri bizi uçmak kadar heyecanlandırmıyor. Kimse karlı bir Otobüs yolculuğunun ardından Şöförü alkışlamıyor. Oysa çoğunu bilgisayar sistemlerinin yaptığı bir iniş sonrası, uçağın içinde alkış-kıyamet 🙂 .

Herkesin içinden geçen “ Tanrıya Şükür Hayattayız ” cümlesi… Uçaklar bize ölüme yakın deneyim yaşamadan, ölüme yakın deneyim yaşatıyorlar. Hayata Evrensel perspektiften bakabilmek için fırsat sunuyorlar. Tartışmaların, Sorunların , maddi dünyanın önemsizliğini vurguluyorlar.

Ayağınızı yere bastığınız da belki biraz aydınlanmış, belki biraz hafiflemiş hissediyorsunuz. Hayatın keşmekeşine tekrar karışmadan önce, ufak bir terapi….Uçaklar beni mutlu ediyor.

Kalın Sağlıcakla;

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s