Yeni İçki Yasağı

Leave a comment

Söze başlarken kuşkusuz Alkol tüketmek insan davranışları arasında en mantıklı olanı değildir. Üstelik sadece insan davranışı da değildir. Afrika’da Filler ve Maymunlar bir ağacın ( Marula ) fermente olmuş meyvesini tüketerek kafayı bulmaktadır. 🙂  Fizyolojik olarak, çok az miktarlarda alınan alkolün hafif damarları genişlettiği dışında bilinen bir faydası da yoktur. (bir kadeh şarap). Hatta bu miktarın üzerinde alımında, tam tersi etki yaparak damarları daraltır. Alkolizmin zararlarından, ve Alkolün aşırı tüketimi sonucu değişen potansiyel insan davranışlarından bahsetmeye lüzum görmüyorum.

İlginç olarak, fizyolojik olarak toksik sayılabilecek bu meret çağlar boyunca tüketilmiştir. Dünya çapında bir kültürü ve çeşitlenmesi oluşmuştur. Bugün her milletin, yörenin kendine has bir içkisi vardır. Har çağ, her yaşam tarzı ile özdeşleşmiş bir içki vardır. Kokteyl çeşitlemelerine girmek ise imkansız gibidir.

Alkol’ün neden bu kadar sevildiğine gelinceee….Alkol insanın duygularını ön plana çıkarır. İnsan, içinde hayata dair ne yaşıyor ise onu biraz daha arttırır. Bir çeşit katalizördür yani… Eee bizim gibi toplumlarda da tehlikesi bu yüzdendir. Sosyal yaşamda yerini bulamamış bir sürü birey…içtiği zaman çevresine zarar verir. Bu insanlar normal de etrafına zarar verir ama içince biraz daha fazla….

İşte şimdi valiliklerin , belediyelerin içkiyle ilgili yaptığı düzenlemeler, İçki içenlerin topluma verdiği zararları önlemeye yönelikmiş. İçki yasaklandığı takdir de bu zararların azalacağı düşünüyorlar.

Şimdi sıra bu zihniyetin neden yanlış olduğuna anlatmaya geldi !! Hayır Din’den Şeriattan falan bahsetmeyeceğim. Bu zihniyet yanlıştır, çünkü birey haklarına açıkça bir tecavüzdür. Kurunun yanında yaşı da yakmaktır. Başörtüsü söz konusu olduğunda meydana çıkan özgürlükçü, bireyci felsefe burada yok olmaktadır.

Kanuni düzenlemenin nasıl olmasını anlattığımda konunun alkolden ne kadar bağımsız olduğu da görülecektir. Özgürlüğün tanımı, devletin göreviyle aynıdır. Bir bireyin, diğer bireylerin özgürlüklerine tecavüz etmeden özgürce yaşamasını sağlamak ! . Eğer içki içen bir insan alkollü araba kullanıyorsa ehliyeti alınmalıdır. Ancak eğer sarhoş bir insan etrafına çöp atıyorsa, bu davranıştan alkolün çıkarılması o davranışın hatasını kaldırmaz. Yani Araba kullanmak hatalı bir davranış değildir, alkollü araba kullanmak öyledir. Etrafa çöp atmak her iki durumda da öyledir. Bağırmak,çağırmak ve Nara atmak da öyledir. Diğer insanlara saldırmakta öyle..

Örneğin Singapur’da yere çöp atmanın çok yüksek cezaları vardır. Sokaklar tertemizdir. Yani demek istediğim insanların yere çöp atmalarını istemiyorsanız, içmelerini değil ! yere çöp atmalarını yasaklamalısınız ! Nara atmalarını istemiyorsanız toplumun huzurunu bozacak şekilde gürültü yapmaya ciddi cezalar getirmelisiniz.

Bu şekilde merdivenlere oturarak, kimseye zarar vermeden iki bira içen genci veya ailesi ile gittiği piknikte bi tek atan Aile Babasını gibi  YAŞ’ları da yakmamış olursunuz.

Alkolizm

Yukarıda yazdıklarımdan alkolik olmanın sadece kişinin kendisini ilgilendireceği gibi bir sonuç çıkarmayın ! . Zira, bireylerin diğer bireylerin özgürlüklerine tecavüz etmemeleri gerekir. Alkolik bir insanın Ailesi,yakınları arkadaşları da başka bireylerdir. Alkolik bir insan etrafındaki sevenlerine ciddi duygusal travmalar yaşatır. ( Sigara Tiryakileri de yaşatır, ama o konu başka zaman). Yetişkin bireylerin toplum içinde kendi başlarına ayakta durmaları gerekir. Duramadıkları zaman tıpkı Fiziksel ve Zihinsel engelliler, Uyuşturucu bağımlıları gibi Alkol bağımlıları da Toplumdan yardım almalı ve tedavi görmelidir. Aksi takdirde diğer bireylerin özgürlüklerine tecavüz etmeye devam ederler.

Sağlığınıza;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s