Bağlanmak yada Bağlanmamak

Leave a comment

“ İnsanın dans eden bir yıldız doğurabilmesi için, içinde bir kaosun olması gerekir.”

Friedrich Nietzsche

 Nerden mi çıktı şimdi bu ? Anlatayım….

 Budist öğretiler, Zen , Tasavvuf , Tao …..vs. Dünya’da spiritüel, mistik ne varsa hep bir kendinden kaçış , bağlardan kopma , huzur arayışı söz konusu. Bağlarınızdan koparsanız Bu Dünya’da huzuru ve aydınlamayı bulursunuz. Hazlarınızı ertelerseniz, öbür dünya’da bu hazlardan size bolcana vaad edilir…ve benzeri şeyler..

 Aslında söylenilenlerin çoğu da doğru…özellikle maddi bağlardan kopmak, çalışma ve hırsı azaltmak, saplantılı ilişkileri bırakmak, insanın kendine ve doğaya dönmesi gibi hareketler bu konularda oldukça yardımcı. Anı yaşa !  geçmiş ve geleceği dert etme…demek te kolay 🙂 . (Biliyorsunuz bu blog’ta o yaşanan anlardan ilham alıyor. :))

 Yalnız bu durum kendi içinde de bir çelişki barındırıyor. Nietzsche’nin söylediğine kulak verelim biraz.  “Tamam, öyle anı yaşamak, huzur bulmak falan güzel şeyler.”diyor. Amaaa Dünya’yı yerinden oynatan adamlar hep Rahatsız insanlar ! Öyle huzurla falan işi olmayan, sürekli düşünen, kendi fikirleriyle bile kavga eden insanlar !…Zaten kendisi de böyle bir adamdı değil mi ? 🙂 .

 İşte burada Bağların önemi çıkıyor ortaya. Kaybın acılarından kaçınmak için hiç oluşturmak mı iyi bağları ? Sevmemek mi gerek ? Romeo ve Juliet’i yazabilirmiydi Shakespeare sevmeseydi ? veya Sistine Şapel’in tavanını boyayabilir miydi Michelangelo, bir rahip olsa ? O tutkuya sahip olurmuydu ?

 Feda edilmemeli bağlar, varoluşun acısından kurtulmak için. Dünya Tiyatrosuna bakmamalı insan, oynamalı içinde ! Büyük bir tutkuyla ! Hastalandığında üzülmemek için, sorumluluktan korktuğu için vazgeçmemeli…bir evladın ilk gülüşünden…

 Yaşamalı yani, hem anı hem geçmişi hem de geleceği…sonuna kadar bulmalı bir şeyler tutunacak. Yaratmalı ! Düşünmeli ! son ana kadar…Bağlarından, sevdiklerinden kaçarak değil, onlardan beslenerek aramalı huzuru. Hiç bulamayacak olsa da :).

 Kalın Sağlıcakla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s