AKP Neden Kazanır ? CHP Neden Kaybeder?

Leave a comment

Yukarıdaki başlık Ateş İlyas Başsoy’un kitabının başlığı. Şu günlerde Demokrasi Şöleni ( manası kavga, dövüş 🙂 ) yaşayan CHP’de herkesin ibretle okuması gereken bir kitap !! Ateş İlyas Başsoy kendi tabiriyle CHP’ye Antalya yerel seçimlerini kazandıran adam. Kitabın konusu ise bu seçimin nasıl kazanıldığı…

Seçimin hikayesini anlatırken, ortaya koyduğu gerçekler o kadar çarpıcı, o kadar net ki ! insana bugüne kadar CHP yönetiminin KASTEN seçim kayıp ettiğini bile düşündürebilir !! Kitap’ta en beğendiğim cümlelerden birinden alıntı yapayım..:)

“ Bazen şöyle düşünürüm: CHP’ye “okumuşlar” oy veriyor olabilir ama tepesinde okumayı pek sevmeyen insanlar var.Ve bazen de bunun AKP için tam tersi olduğunu düşünürüm. ”

Kendisi bir reklamcı olan İlyas bey, reklamdan ziyade Algı yönetimi ,siyasetsiz seçmen ,proje üretimi gibi kavramları bize kazandırıyor. Bu kavramların siyasete nasıl yön verdiğini gösteriyor.

Kitabı bitirip, kapağını kapattıktan sonra kendimi sorgulamaya başladım. Biraz düşünce egzersizi yaptım. Bu blog’ta yazıyorum, çiziyorum, bolcana AKP eleştirisi yapıyorum. Eleştirilerimin arkasında durmakla birlikte, eğer AKP seküler bir yapıya sahip olsaydı, mutlu olur muydum ? huzurlu olur muydum ? diye sordum kendime. Aldığım cevap ise ilginç 🙂 . Çılgın projeleri yine saçma bulurdum. Duble yollar yerine iyi bir tren ağını yine tercih ederdim. Eğitim sisteminin değişmesini yine isterdim. Ama mutlu olurdum Evet !

Yani Başbakan kalkıp “ Dindar nesil yetiştirmek istiyoruz “ demeseydi. Ben bu ülkede mutlu ve huzurlu olurdum. İşte benim bu düşüncem, yazarın CHP tabanı olarak bahis ettiği tabanın düşüncesidir ! Yani benim Cumhuriyet Halk Partisine oy vermemin tek nedeni Seküler yapısı. Yoksa iktidara geldiklerinde, AKP’den daha iyi bir iş çıkaracaklarını düşünmüyorum…

İşte bu noktada İlyas Bey’e de ufak bir eleştiri getirmek istiyorum. %20 olarak bahsettiği CHP kemikleşmiş tabanı, benim fikrimce o kadar kemikleşmiş değil 🙂 . Yani AKP kendi tabanını terk etse, yerine CHP’ninkini koyabilir…bi fikir yani 🙂 . İkinci bi bakış açısı ise ben kendini CHP tabanı zanneden bir Selim Türktan (siyasetsiz seçmen )olabilirim…:)

Şakayı bir tarafa bırakırsak, harika bir kitap, harika analizler. Beğendiğim ( ve Güzel bir Blog’u olan ) CHP milletvekillerinden Umut Oran da arka kapağa yazı yazmış. Genç CHP’liler bu fikirlere biraz ilgi gösterirse, belki bir şeyler değişir.

Kalın Sağlıcakla;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s