Machinarium

1 Comment

20120118-104425.jpg

Uzun zamandir, oynadigim en güzel oyunlardan biri Machinarium. Eskiden bu puzzle based adventure türüne bayilirdim. Bilgisayara düşkün 80 kuşağının çoğuda bu türe bayılır zaten. Bu oyunlarla gelişti hep hayal gücümüz, ingilizcemiz ve problem çözme becerilerimiz. Okullarda bu yetilere değer verilmiyordu zaten. ( hoş hala verilmiyor!)

Daha sonra 3d grafikler geldi, oyunlarin aksiyonları arttı. Konular geri plana itildi, grafikler ne kadar gerçeğe yakınsa o kadar iyi kabul edildi. Bende koptum adventure oyunlarindan, ( hem büyümüştük de 🙂 ) .

işte bir pazar günü bizim oğlan yanıma geldi. ” Baba bana yeni oyun yükleyelim ” dedi. Ipad’i zapt etti zaten !! 🙂 . Where is my water, SpyMouse gibi kendisi icin yüklenmiş bir sürü oyunu başarıyla oynuyor. Yeri geldiğinde benden de epey yardım aliyor 🙂 . ” Tamam ” dedim. Yükleyelim. Machinarium yorumlarindan güzel görünüyordu. Gerçi Arda bey için biraz zor gibi, ama ben oynarim , o da izler diye düşündüm.

Aynen de öyle oldu, bütün pazar oyunu bitirmeye çalıştik. Bizimkisi her bölümün nasil geçileceğini ezberlerdi, sonra bana elletmeden ” sen yapma, ben yapicam ” diyerek baştan oynadi. Özellikle hikayesine bayildi oyunun. Oyunda konuşma olmadığından ve her şey resimlerle anlatildığından. Hikayeyi bana ” Burda ne oluyor ” diye sormadan tekrar tekrar oynuyor! ( Zor bulmacalari bana çözdürüyor tabi…)

Benim oyuna bakışım ise farklı…Tam bir Sanat eseri ! Her sahne çok özenle tasarlanmış. Çizimler gerçek sanatçıların elinden çikmiş. Ipad’ in dokunmatik özellikleri, oyuna çok güzel yedirilmiş. Bulmacalar zekice tasarlanmiş. Son ve en önemlisi hikaye o kadar tatlı ki (evet kelime bu ! ) sanki oyun büyükler bulmacalari çözsün, çocuklar hikayeyi izlesin diye yapilmiş !

Belki biraz kısa sayılabilir ama devamı geleceği kesin…Alin, oynayin ve eski zaman adventure oyunlarinin tadini hatirlayin….

One thought on “Machinarium

  1. Bertancım bizim kuşak için de bir öneride bulunsan da biz de bu çağa ayak uydurabilsek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s