Kaddafi Öldü Badem Gözlü Oldu

Leave a comment

Memleketin ve Dünya’nın gündeminde şu sıralar hep üzücü olaylar yaşandığı için, bloğun şekli şemali de iyice değişti. Yeme, içme, gezme hakkında yazmak için insanın keyifli bir ruh halinde olması gerekiyor. Maalesef şu sıralar kimsede öyle bir ruh hali yok! Bir de dün gerçekleşen deprem üzerine tuz biber ekti…Depremden etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yardımları yerine en etkili ve hızlı ileten kuruluşun AKUT olduğunu belirterek, Kaddafi konusuna giriyorum..

Libya’yı yıllarca yönetmiş (42 yıl ) bir diktatör olan Kaddafi, halkı üzerinde Askeri-Kominist bir rejim uygulamış, Dünya’ya kafa tutmuş bir adam. Halkına eziyet etmediği, hatta geliştirmek için epeyce uğraş verdiğinden olsa gerek; halkı da 42 yıl hiç sesini çıkarmadan, bu rejim altında bayıla bayıla yaşamış. Peki ne değişti de , kendi halkı, adamı sokak ortasında linç ederek öldürdü ?

Değişen şey aslında dünyanın her yerindeki ile aynı ve basit…Pazar İhtiyacı. Bundan önce olduğu ve sonra olacağı gibi bütün kapalı ekonomileri yönetenlerin başına gelmiş ve gelecek olan şey bu. Bu geçişin, en tatlı yapılanı da, halkın demokratikleştirilmesi, özgürleştirilmesi şeklinde olanı. Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi Devlet Liderine direk suikast yapmanın modası geçti :).

Artık devir özgürleştirme devri !! Özgürleşen ( ne hikmetse ,özellikle dinini özgürce yaşayabilen 🙂 ) halk, hemen bir seçim yapıp demokratik ve Dünyadaki gelişmelere açık ( hammaddeyi ihracata, son-ürünü ithalata açık :)) bir yönetim seçiyor ve iş bitiyooooorrr…Böylece Global ekonomi de biraz rahat nefes alıyor, taaaki gelecek darboğaza kadar..

Ama bu seferki Libya sahnesinde, farklı bir oyuncu vardı. RTE, Berlusconi ve Sarkozy’nin yanında Pazar kapma savaşında yer aldı. Hemen UGK (direnişçiler) konseyi ile görüşüldü, yeni yönetimle iş mütabakatları yapıldı. Bizim yandaş medya ve sözde bağımsız basın bu olaylar olurken konu ile ilgili en ufak bir kalem oynatmadı. Kimse “yaa Kaddafi şöyle adamdı, bak bize Kıbrıs barış harekatında şöyle yardım etmişti ” demedi.

Ne zamanki adam Linç edildi. Habertük,Milliyet,Sabah,Hürriyet…vs. deki yazarlarımız, Kaddafi şöyleydi, böyleydi yazılarına başladılar. İşte, hep bu Körler ölünce badem gözlü olurlar…..yakında Che Guvera misali, Kaddafi posterlerini de görmeye başlarız.

Şimdi bizim Kaddafi ‘ ye ihanetimizi kimse hatırlamayacak, veya kin tutmayacak. Eee sonuçta adama kendi halkı ihanet etti. Ama Kaddafinin durumundan alınacak bir ders var! Halkın dolduruşa gelmesi, sürü psikolojisi, barbarlığı ve kana susamışlığı ; cehaletiyle doğru orantılı…

Bizde süreç Libya’daki kadar hızlı işlememiş olabilir, Mustafa Kemal’le Kaddafi aynı kulvarlar da Liderler olmayabilir. Ama gelinen bu noktada, yapılan ihanetlerde benzerlikleri görmek o kadar da  zor değil….bakalım bizim özgürleşmemiz nereye kadar sürecek….

Kalın Sağlıcakla;

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s