Marinasyon

2 Comments

Bugünkü yazımda sizlere harika bir marinasyon tarifi vereceğim…Orjinal tarifi internetten bulmuştum vakti zamanında , ama onlarca kez denenerek ve ufak modifikasyonlara uğrayarak bugünkü halini aldı ( Tabii benim damak tadıma göre! J:) ) .  Amma velakin, tarife geçmeden önce yine burnumu garip bir tartışma konusuna sokmaya karar verdim. Hayvanları yemek ne kadar etik ? veya nereye kadar gelişmiş hayvanları yemek kabul edilebilir ?… “ Yeter abicim, tadımızı kaçırma” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 ama kaçıracağım ehehe….

 Konuya dalarken kesinlikle vejetaryen olmadığımı belirterek, vejetaryenlerin sıklıkla kullandığı bir hikayeden bahsetmek istiyorum. Senaryo şu ;  “Uzaylılar dünyayı istila etmiştir, kendi türlerinin devamını sağlamak için insanları yemek durumundadırlar (veya değildirler). Özellikle etleri yumuşak olduğu için çocukları tercih etmektedirler. İşte sizde sizden daha az gelişmiş hayvanları yiyerek benzer bir şey yapıyorsunuz….”

 Biraz empati kurabilme yetisi olan birinin, ( Hele de çocuk sahibiyse 🙂 ) düşündükten sonra bu hikayeden etkilenmemesi mümkün değil. Belki de bir aydınlanma yaşayıp bir anda vejetaryen olmaya da karar verebilir. Tabii bu düşük bir olasılık. Kısa bir süre içerisinde etkisinden kurtulup, akşama mangal keyfi yapması daha muhtemel 🙂 .

 İşin birde üç maymun kısmı var. Sofraya biftek olarak gelen bir etle empati kurmak, kendi ellerinizle öldürdüğünüz bir av hayvanına benzemiyor tabiki 🙂 . Ebeveynler de çocuklarını korumak üzere işleri iyice yumuşatınca, çocukların hamburgerin köftesinin nasıl yapıldığını anlaması epey zaman alıyor 🙂 Kurban bayramı da olmasa hiç öğrenemeyecekler 🙂 ..

Sanırım bu konuya en iyi yaklaşım Kızılderililerin yolu , Doğaya saygı duyarak ve öldürülen hayvana teşekkür ederek yemek. Yemek dışında hiçbir hayvanı öldürmemek ve hayvanın her yerinden faydalanmak…Kim bilir belki bu şekilde büyüyen çocuklar ET’e saygı gösterir ve ziyan etmezler..

 Vejetaryenlik konusuna geri dönersek, biraz da genlerimize bakmak lazım. Sonuçta insanoğlu milyonlarca yıldır et yiyor ve bunun izleri istemeseniz de genlere kazınıyor. Tıpkı vücutlarımızın eski zamanlarda bulmak çok zor olduğu için kompleks karbonhidratları depolamaya eğilimli olması gibi, tat alma duyularımızda ete programlı. Vücut kendisine faydalı olan besinlere erişim için, onların tadını sevmeye..zehirli olanların ise tadını istememeye ayarlı. Zamanında en kolay protein erişim kaynağının et olduğu düşünülürse..et yiyenlerin üstüne çok gitmemek lazım..sonuçta Bünye istiyor 🙂 ..

 Sıra geldi Zihinsel Gelişmişlik ve Yaş konusuna…demek istediğim Goril yemek mi daha etik? Yoksa Koyun mu ? veya Süt Dana ve Kuzu ? …Yada hiç fark yok mu ?..Bu kısım biraz zor ve kişisel sanırım . Dinamik Ahlak anlayışına göre günümüzde Goril ve Maymun söz konusu bile değil :)..At, Köpek, Kedi gibi hayvanlar da sırayla gitmesine karşın bu iş toplumdan topluma da değişiyor. ( Japonların Yunusları çok sevmesi gibi J ) . Sıklıkla tükettiğimiz hayvanlar Dana, Koyun , Tavuk ve Balık kabul görselerde…son zamanlarda bu hayvanların genç yaşta kesilmesi vicdanları biraz sızlatabiliyor…Ayrıca kaynakların giderek azaldığı Dünyamızda çok efektif bir kullanım da sayılmaz.

 Eeee bu kadar konuştun sen bize kendi düşünceni söyle diyorsanız..Benim düşüncem insanın ne yediğini bilerek ve kabul ederek yemesi. Yerken biraz düşünmeli, yediği şeyin lezzetine varırken…hayvanlar kesilirken “ Ayyy ben buna hiç dayanamıyoruuum” dememeli 🙂 . Eğer yavru bir hayvanın kesilmesine acıyorsa, yememeli…hadi acımayı biraz kabul edelim, yiyorsa da ziyan etmemeli 🙂 . Ehhh şimdi kuzuları, süt danaları yerken vicdanları sızlayanlara, koyunları danaları biraz yumuşatmanın tarifini veriyorum…..:)

 Kalın Sağlıcakla,

 Marinasyon Sosu Tarif:

 ½ Bardak Jack Daniels Viski (Başka markada olabilir..)

½ Bardak Soya Sosu

½ Bardak Kahverengi toz şeker

½ Bardak Elma Sirkesi

½ Bardak Zeytin yağı

2 adet kuru soğan

 Hepsini Blender da karıştırıp, hazırlayacağınız etin üzerine döküyorsunuz, Kabın içinde strech leyebilirsiniz, yada bir poşetin içine koyabilirsiniz. Buzbolabında 3 saat bekletiyorsunuz. 3 saaten fazla bekletmeyin soya tuzlu olduğundan etin suyunu alıyor. Beklerken ara ara çıkarıp çalkalamanızda fayda var etin her yerine gitsin diye…:) Afiyet olsun.

2 thoughts on “Marinasyon

    • Şimdiden afiyet olsun Yasinciim, Özellikle Mangal da yapmanı tavsiye ederim. Sosun içinde viski olduğundan pişmemiş hali kötü gelebilir. Alkol uçunca ve Karamelizasyon olunca asıl tadı ortaya çıkar..:) haberin olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s