Japon Yapmış

5 Comments

Uzun zamandır aklımda, uzun zamandır okuduğum en eğlenceli kitap hakkında yazı yazmak. Japon yapmış yapmasına ama Onur Ataoğlu da Japon’un yapışını çok güzel anlatmış. Kitabın genel ruh halini ilk baştaki küçük diyalog çok güzel özetliyor…ama ben biraz daha bahsedeceğim tabiki..:)

  “Japonya nasıldı abi?”“Güzeldi..”(Beş on saniyelik bir sessizlik)“Japon yapımış, di mi abi?”“Yapmış.”

Hayat hikayesini burada anlatmayalım ama kitabı 2002-2006 yılları arasında Tokyo Büyükelçiliğindeki görevi sırasında ortaya çıkmış. Kendiside bir blogger olduğundan kitaptaki bölümlerin hepsi Blog yazısı tadında…Ne demek Blog yazısı tadında? Şu demek; hiçbir edebi,ticari ve imla kaygısı gütmeden, çok samimi konuşma lisanında yazılmış. Eee bu anlatım şeklide su gibi okunan, bol geyikli, çok eğlenceli bir kitap çıkarmış ortaya. Japonya hakkında bilinen (daha doğrusu yalan yanlış bilinen) Samuraylık, Zen, Manga, Bonsai, Ninja, Geyşa…vs.  ne varsa kitabında mevcut.

Ayrıca Japon halkının bizde neden bu kadar hayranlık uyandırdığını? Batının Japonları neden anlamadığını?…hatta Pearl Harbour arkasında yatan ego’nun nereden geldiğinin cevaplarını da bu kitapta bulacaksınız. Tezatların ülkesi Japonya’yı merak edenlere şiddetle tavsiye edilir…

Kalın Sağlıcakla…

5 thoughts on “Japon Yapmış

  1. Japonya’dan döndükten sonra iyice kabaran Japon ilgimle beraber bu kitabı ben de okumuştum. Yaşayarak gördüklerimizi çok doğru yapılmış gözlemlemelerle, oldukça da eğlenceli anlatmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s