Sosyal Titreşim

Leave a comment

Neden sağ taraftaki Afrikalı çocuğu önemsiyoruz? Bu içgüdü “Bir gün bende aynı duruma düşersem, bana da yardım etsinler” bilinçaltımızdan mı geliyor? Yoksa “Ben sana yardım ediyorum, güçlü konumda olan benim ve bu üstünlüğümü , sana yemek vererek gösteriyorum” egomuzdan mı geliyor? Yoksa sadece türün genel olarak devamını sağlama genlerimizden mi? Belki de insan “Özünde iyi” olduğundandır…Belki de bu soruların yanıtları önemli değil, “Önemsemenin” var olması önemlidir…yada varmış gibi gözükmesi.

Varmış gibi gözükmesi diyorum, çünkü gerçekten var olsa bugün Afrika’da açlık bu kadar fazla olmazdı.Belki de hiç olmazdı. Ama insanlığın çok azının büyük resmi görebilmesi, daha doğrusu görüp önemsememesi yüzünden Teknolojinin bu kadar geliştiği 21. yüzyılda halen açlık gibi bir sorunumuz var. Açlığın önlenmesinin ardında yatan basit matematik ortaya çıktıkça insan bu duruma daha da şaşırıyor. Denklem şu şekilde Besin+Dağıtım = İnsan Sayısı.

Bu basit denklemi kendi insanları için çok iyi uygulayan devletler var.  Ama “Kendi İnsanları” için. Bu “ Kendi “ kavramı insanoğlunun sadece , yakınındakine empati kurabilmesinden kaynaklanıyor. Sanırım bu defektimiz de sonumuz olacak 🙂 .Yada bazılarının sonu olacak, bazıları rahat edecek. Sonuçta sınırlı sayıda kaynak ve sürekli üreyen bir insanlık var. Çözüm denklemin sağ tarafında ama çok komik bir durum var. Çin nüfus planlaması için çalışırken Japonya, Norveç gibi ülkeler nüfuslarını arttırmaya çalışıyor. Türkiye’de bunların içinde:) (3 çocuk politikası). Tabi ki kimse göçe izin vermiyor, kendi ülkesinin denklemini bozmamak için. Sonuç; Dünya Nüfusunu planlamak için illaki savaşlar, nükleer felaketler, afetler olması lazım!!

Öte yandan bu Social Vibe  olayını da biraz incelemek lazım. Gerçekte ne kadar yardım yerine ulaşıyor diye. Belki de bir elimiz verirken, diğeri alıyordur!. Reklam veren şirketlerin ürünlerini aldığımız zaman, belki de Afrikayı Dünya Bankasına daha da çok borçlandırıyoruzdur. Borçları alan Afrikalı diktatörler ve yöneticiler ülkelerinin diğer kaynaklarını borçlarını ödemek için satıyorlar, Halklarını daha AÇ duruma düşürüyorlardır. Olabilir yani…neden olmasın?:)

Ama ben yinede bu sosyal titreşim olayına inanmak istiyorum.1 kap yemek, 1 kap yemektir.Kalın sağlıcakla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s