Comedian Zen Budistimidir?

4 Comments

Bugün düşünmeye çok vaktim oldu. Ne üzerine düşündün derseniz daha çok Zen üzerine ama zihnim alakasız yerlere de biraz daldı. Başlıkta ondan dolayı böyle:).O zaman hemen açıklayalım!

Watchmen’nin çizgi romanını okumuş yada filmini izlemiş olanlara Comedian’ı anlatmaya gerek yok. Ama bilmeyenler için Comedian bir süper kahraman. Kahraman ama öyle bildiğiniz kahramanlardan değil! Hayatı tamamen bir Şaka olarak gören  (Ünlü repliği: It’s a joke, It’s all a joke) bir anti-kahraman. Vietnam savaşı sonrası Dr. Manhattan ile bir barda otururken Vietkong’lu hamile sevgilisinin yüzünü çizmesi üzerine gözünü kırpmadan vurabilen, sonrasında Dr. Manhattan’a dönüp ” Önleyebilirdin!” diyen (Dr. Manhatten yarı tanrı sayılabilir.) bir anti-kahraman. Kendi ölümüne bile sanki Cem Yılmaz’ın gösterisinin 2. yarısını izlemek için yeni yerine oturmuş birinin yanındaki arkadaşına “eeehhe hadi bakalım ne olacak” demesine benzer bir sırıtmayla giden bir adam!! Sakın yanlış anlasılmasın cesaretten değil, umursamazlıktan…

Zen’e gelince…”Zen nedir?” derseniz öncelikle pişman olursunuz. Sormayın derim, sorunca sonu gelmiyor. Duyacağınız bilge sözler bitmek bilmiyor. Hepsinin temeli aynı demeyin! tam tersine çok kişisel bir şey bu Zen. Einstein’ ın “Personel god” olayı gibi..eee o zaman “Sana göre Zen nedir?” diye de sormayın Zen de Sen Ben yok!! yani Ego yok. Tamam tamam hemen örnekleyelim. öhm..öhm..” Zen 1000 parçalık bir yapboz’u gerçekten yapıp sonra bozmaktır. Yaptıktan sonra kimseye göstermemek ve söylememektir” diye bir bilgeliği kavrayıp blogta yazmamaktır. Zen aslında blog’u olmamaktır. Eğer günün birinde bu blog’u yazmayı bırakırsam, siz bunun canım sıkıldığından mı? yoksa Satori’ye (Nirvana’nın caponcası diyelim) eriştiğimden mi olduğunu bilemeyeceksiniz. Bilip bilmemeniz ise benim umrumda olacak mı bilemiyorum!!!……gibi birşey Zen:))

Başlıktaki soruya gelince bir çizgi roman kahramanının, daha net olarak tanımlayamadığım bir şey olup olmadığını söylemek çok doğru gelmedi bana. Bulursam söz söyliycem:))

 

Reklamlar

4 thoughts on “Comedian Zen Budistimidir?

  1. Geri bildirim: Zen, Zan, Zin, Zun… Duydum bir dum | Kırıntılar…

  2. Geri bildirim: Zen, Zan, Zin, Zun… Duydum bir dum | iKaya.Net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s