Fukuşima ve Yenilenebilir Enerji

7 Comments

“The release of atomic energy has not created a new problem. It has merely made more urgent the necessity of solving an existing one. “

Albert Einstein


Yazıma Dünya’ya geçmiş olsun diyerek başlıyorum. Fukuşima’da meydana gelen nükleer kaza İbo’nun vurulmasından daha önemli olsa da , basınımız sağolsun biraz geri plana atıldı. Dünya’nın öbür ucu da olsa , adı üzerinde Dünya’nın ucu. Japonların mühendislik ve inşaat alanındaki ünleri malum, gerçi her alandaki ünleri malum:). Yani Japonların yaptığı nükleer santral patlıyorsa,  insan dua ediyor iyi ki biz bu işe kalkışmadık diye!!

Şimdi, ben bu nükleer enerji olayını geçiş teknolojisi olarak görüyorum. “Bir şeyleri yakarak enerji üretme” fikri artık demode olması gerektiğinden; sunulan bir alternatif. Hidrojenle çalışan arabalar, Hybrid arabalar , Plazma televizyonlar…..vs. gibi. Hidrojen hücreleri bırakıldı. Tam elektirikli arabalar piyasaya çıkmaya başladı. Plazma-LCD savaşını LCD kazandı.

Nükleer enerjide aynen böyle..düşük bir yatırımla, yüksek miktarda enerji elde etmek çooook cazip, ama patlamıyor patlamıyor….patlayınca tam patlıyor. Deprem olacakta, reaktöre gelecekte…..ama geliyor işte…

Peki Dünya bundan ders çıkardı mı? Bence çıkardı. Doğanın şu anki bulunduğu haliyle dengesini bozmayan, tıp tabiriyle yan etkisi olmayan teknolojiler iyice gelişti. Ülkemizde de ufak kıpırtılar başladı. Dünya’nın elektirik ihtiyacının %2 si  rüzgar enerjisiyle sağlanıyor. Bu alanda başı çeken ülke %20 ile Danimarka. Bu felaketten sonra yenilenebilir enerjiye yönelimin ivme kazanacağını düşünüyorum. Hatta bu yönelimin, ülkelerin iç ve dış siyasetlerinde de etkili olacağını düşünüyorum.

Eee şimdi Amerika’nın  Petrol politikaları, Arap ülkeleri falan ne olacak derseniz..”Gün olur, devran döner” derim:). “ 3. Dünya savaşı temiz su kaynakları yüzünden çıkacak” geyiğine de katılmadığımı belirteyim. Eğer insanlık olarak ihtiyacımız olan enerjiyse ve biz bunu doğayı kirletmeden üretmenin pek çok yolunu bulduysak, gerisi gelecektir. Güneş her ülkenin üzerinde doğuyor, her ülkede rüzgar esiyor….Jeotermal, Tidal (dalga), Hidroelektirik ve daha pek çok kaynak var.

Pazarlama yüzünden aldığınız ara ürünleri bir düşünün, kaçından fayda sağladınız? Zamanla hepsi birer teknolojik çöp haline gelmedi mi? Öyleyse Nükleer yatırım yapmadan bir kere daha düşünmek lazım. Hele “Mutfak Tüpü” gibi eski teknolojilere hiiiiççç yatırım yapmamak lazım:)).

Kalın Sağlıcakla.

Reklamlar

7 thoughts on “Fukuşima ve Yenilenebilir Enerji

 1. Sevgili Bertan’cığım, bu yazın ile Japonya’da yaşanan son yılların en trajik doğa ve insanlık felaketi konusunda ben de üzüntülerimi belirtmek istiyor ve o akıllı, yurtsever, çalışkan bir o kadar da mütevazi Japon halkına sabır ve sağlık diliyorum. Bu vesileyle sevgili kardeşim Bibi’nin bana verdiği “Japon Yapmış-Onur Ataoğlu” kitabından bahsetmek ve şiddetle okumanızı tavsiye etmek isterim. Onur Ataoğlu halen Hazine Müsteşarlığında bizimle çalışan bir arkadaşımız ve Japonya’da görevi sırasındaki gözlemlerini o inanılmaz üslubuyla bizlere anlatmış. Küçük bir alıntı yapıyorum, şöyle ki:

  “Dünya üzerinde Türkçeden başka hiçbir dilde, hatta Japonca’da bile “Japon yapmış” kadar Japonya’yı ve Japonları açıklayabilecek kısalıkta ve kudrette bir deyiş yoktur. Halkımız bilmeden veya bilerek, Japonlara özgü Zen Budizminin sade ve derin felsefesi ile uyumlu bir özdeyiş üretmiştir. Bu özdeyiş, Japonya’ya ve Japon halkına bakışımızı özetler; hayran olma, takdir etme, imrenme, taraf tutma, destekleme, hayıflanma, iç çekme, özeleştiri, kıskanma ve bazen motive olma! Japon ne yapmıştır, nasıl yapmıştır, niye yapmıştır, pek bilinmez; ama yapmıştır işte!

  Onur Ataoğlu, Japon yaratılış efsanelerinden Budizme, Japonya tarihinden modern günlük hayata, samuray ve geyşalardan manga ve haikulara uzanan geniş bir yelpazede Japonun neler yaptığını anlatıyor… Üstelik hem düşündüren hem de eğlendiren bir dilde…”

  Sevgiyle kalın..

  • Kesinlikle okuyacağım Yengeciğim. Zen Budizminden bahseden bir yazı planım da vardı:) çok yerinde bir tavsiye oldu. Güzel yorumun için de ayrıca teşekkür ederim…

 2. Sağol Bertan’cığım, ben sana kitabı hediye etmek istiyorum o zaman, hatta yazarından imzalı…

 3. Bertan’cığım kitabın imzasıyla beraber hazır canım. Onur bey pek tatlı, Zen Budizmi ile ilgilenmene de çok sevindi. Görüşmek üzere, öpüldün..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s