PEN

Leave a comment

A free press can, of course, be good or bad, but, most certainly without freedom, the press will never be anything but bad.”

Albert Camus

1921 yılında Mrs. Dawson Scott tarafından Londra ‘ da kurulan, Türkiyede ise 1950 yılında Halide Edip Adıvar’ın katkılarıyla hayata geçirilen PEN isimli bir organizasyon var. Bu organizasyonun en önemli özelliği dünya çapında düşünce ve ifade özgürlüğünü savunan tek kurum oluşu. PEN dünyanın neresinde olursa olsun bir yazarın sansüre,baskıya, hapse atılmaya karşı sesini duyurabileceği bir organizasyon. Türkiyedeki ayağının gelişimi ise biraz sancılı. 80 askeri darbesinden sonra kendini fes eden PEN’in, Aziz Nesin’in önderliğinde yeniden kurulması 1988’i bulmuş.

Bizim gibi yazarlarını hapse atmaya, katletmeye pek meraklı bir toplumda, emekleye emekleye bügünlere kadar gelmiş. Avrupa birliği katılım sürecinde,Kültür Programı tarafından desteklendiğinden , son yıllarda biraz daha aktifleşmiş durumda.

Şimdi PEN’den neden bahsettim diye soracak olursanız, yanıtı basit. Günün birinde burada ters birşeyler yazarsam arkamı kollayacak tek kuruluş olduğunu bilin, haber verin diye.:) Her zaman, bu kadar uslu duracağımın garantisini veremiyorum!. Ee şu sıralar bütün gazeteciler, yazarlar da içerde.  Tarafsız yada patronunun hükümetle işi olmayan gazete, televizyon da kalmadı. Gerçek bilgiye ulaşmak için tek yol internet kaldı. ( O da bol sansürlü, ayrı)(Long live Open DNS!). Hani diyorum bloglara dadanırlarsa….

Gerçi, Türkiye’nin hakkını yememek lazım. Dünyanın pekçok yeriyle kıyaslandığında özgür bir hayat yaşıyoruz. Yeri geliyor en çılgın fikirler bile ortaya atılabiliyor. Mesala geçen gün bir ilahiyat profesörü televizyona çıkıp ” Dekolte giyen kadın, tecavüzü meşru kılar” diyebildi!!!. Kimse de adamı hapse atmadı, yada ceza vermedi. Düşünce özgürlüğümüz var, var aslında da…kullanmasını bilene.

PEN  gibi kuruluşlara ihtiyacın kalmadığı bir Türkiye dileğiyle…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s