Zeitgeist Hakkında Yazamamak

2 Comments

Bu yazının gelişi biraz geç oldu, okuyucularımdan özür dileyerek başlıyorum. Başlıktan da anlaşılacağı üzere Zeitgeist hakkında yazamadım. Daha doğrusu yazdım ama olmadı. Sevgili eleştirmenim Yağız Kılıçcıoğlu’nun tabiri ile ” Dünya barışından bahseden Venezüella güzeli ” yazmış gibi oldu:). Zeitgeist gibi bir konuyu bir blog yazısına sıkıştırmaya çalışırsanız sonuç bu olur! herşeyden bahsedeyim derken derinliği olmayan bir yazı yazarsınız. Bu nedenle bütün pazar nöbetimi harcadığım yazıyı yırtıp attım. Eleştirilere kulak vererek biraz doğaçlama yapmanın daha uygun olacağını düşünüp; şimdi oturdum bilgisayarın başına! başlayalım o zaman…

Elimde cımbız, hangi bölümden bahsetsem acaba?

Suçu ve suça yatkınlığı çevresel nedenlere bağlayan; genetik olarak suça yatkın olmadığımızı bilimsel çalışmalara dayanarak gösteren zeitgeist belgeselini referans alalım. Referans alıp naaapalım? Çevresel etkenleri değiştirelim. Hangi çevresel etkenlerii değiştirseek? bebeklik ve çocuklukta şiddet mi? Hapishaneleri mi?hmmm..yoksa çocukların eğitimi mi? Eğitim! evet evet Eğitimden bahsetmeli.

İlkokul ve anaokulu ele alalım. Bu sistemlerde neleri değiştirmeliyiz? Pardon..biri Ken Robinson mu dedi?. Tabiki onun fikirlerinden bazılarını kullanacağız ama Suça yatkınlığı engellemek için tam olarak nasıl bir yaklaşım gerekliii….?

Empati kurmayı öğretsek nasıl olur? empati kurabilen bireyler daha vicdanlı olur değil mi? e Empati kurmayı öğretmek için çocukların Sosyal ve Duygusal Zekalarını da geliştirmeliyiz. Ayrımcılığın da önüne geçsek çok güzel olur. Irk, Cinsiyet , fiziksel ve entellektüel ayrımcılığın. Daha başka ne yapabiliriz dersiniz?  Derslerimizi objektif anlatabilirsek daha hoşgörülü olurlar belkide…pekiii, şimdilik bukadar yeter. Bunları nasıl yapacağımızdan bahsedelim biraz da.

Objektif ders anlatımından başlayalım önce. İçlerinde değiştirmesi en kolay olanı bu diye düşünüyorum. Önce tarih dersiyle başlayalım. Müfredatı şöööle bi genişletelim Dünya tarihine. Orta Asyadan bahsederken, sadece kurulan Türk devletlerinin savaşlarından bahsetmeyelim. Çinlileri ve Çin’i sadece BİZ’den korktuğu için duvar yapan bir medeniyet olarak anlatmayı bırakalım!! Avrupa tarihini anlatırken, Viyana kapılarına dayandık diye övünmeyi bırakıp, fransız devriminden, sanayi devriminden detaylı bahsedelim. Savunduğu fikirleri anlatalım. Osmanlı tarihine gelince, padişahları sütten çıkmış AK kaşık olarak göstermeyi bırakıp, arada harem hayatından, uçan kellelerden, içki yasaklarından bahsedelim. Bahsedelim ki Cumhuriyetin kıymeti daha bi bilinsin. “Muhteşem Yüzyıl” diye dizi çıkınca yer yerinden oynamasın!

Yakın tarihimizide öğretelim. Öğretelim ki aynı hatalara hemencecik düşmeyelim. Totemciliği bırakıp olduğu gibi kabul edelim Atatürk’ü. Heykellerine değil, Fikirlerine değer verelim!!.

Ayrumcılığın önüne nasıl geçelim?

Grup çalışmaları ile olabilir mesala. 30 kişilik sınıfta 10 ar kişilik gruplar. Ortada ise bir coğrafya ödevi yada “proje” diyelim isterseniz. Süre 1 ay olsun. Konu daaaaa Türkiye haritası. Evet bu kadar basit  Türkiye haritası. Buyrun başlayın… Sizce çocuklar ne yapacak.

Ben size söyleyeyim. İlk 2-3 ödevde başarısız olacaklar! birbirlerine girecekler, yada gruplarda sadece 2-3 kişi ödevi yapacak. Dışlanan çocuklar olacak. Sonuç, yetersiz ödevler! ama daha sonra öğrenecekler birbirlerine destek olmayı, dışlanan çocuğun elinden tutacaklar. Onu cesaretlendirecekler. Çünkü zayıf halkanında yapabileceği birşeyler olmalı!! nasıl ? maketten mi anlıyor!!! bu son coğrafya ödevini maketten yapmaya ne dersiniz:))? Sen gölleri yap, sendeeee dağları. Maket yapmayı bize öğretecek birini bulduk:)).  Birisi nehirleri iyi ezberlesin!  öğretmen sorabilir….

Ayrımcılığı da hallettik. Sırada Empati vaarr.Empati ve Sevgi ödevi olabilir mi pekii?

Olur neden olmasın…  içinizde mutlaka köpekleri sevmeyeniniz vardır. Çocukluğunuz da öğretmeniniz size 1 ay bakmanız için bir yavru köpek ödevi verseydi, bugün halen köpekleri sevmiyor olurmuydunuz? yada kardeş köyünüzdeki çocuklara yardım edeceğiz diye topladığı kitap,defter ve kalemleri postayla değil de, yerinde siz verseydiniz. Okullarının boyasını yanınızda götürüp, oradaki çocuklarla boyasaydınız, bugün eğitim sorunlarına daha duyarlı olmazmıydınız!!!?

Şöyle bir okudum da epey bir yol kat ettik:). Konuyu daha fazla dağıtırsam sanırım yine aynı şey olacak! o yüzden eğitim ile ilgili birkaç ufak fikir veren görüşlerimi noktalıyor, hepinize Venüs Projesinin gerçekleştiği bir dünyada yaşamayı temenni ediyorum!

Kalın sağlıcakla…

 

2 thoughts on “Zeitgeist Hakkında Yazamamak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s