WhatsApp Messenger ve Chat’in Kısa Tarihi

Leave a comment

Garip bir başlık olduğunu kabul ediyorum ama yeni İphone uygulaması (yada benim yeni keşfettiğim!) WhatsApp messenger bu aralar favori uygulamam.  Program, teknik açıdan bir yenilik getirmemesine rağmen telefon üzerinden yapılabilecek paylaşımları birarada ve pratik bir biçimde sunuyor.  Chat sırasında fotoğraf,ses,video, rehber hatta bulunduğunuz yerin paylaşımını hemen yapabiliyorsunuz.  SMS ve MMS in hem ücretli hemde yavaş olması WhatsApp ı cazip hale getiren yegane etken.  Bu özelliklerinin dışında, programın beni etkileyen duygusal bir yönü daha oldu! “Chat ” fenomenin ortaya çıkışı ve benim hayatımdaki yeri hakkında bir yazı yazmak istedim.Önden buyrun…

90’ların başları, biz Commodore64 kuşağının, ilk PC lerle tanışması na sahne oldu. 286 lardan ilk Pentiumlara jet hızıyla bir geçiş gerçekleşirken; ve Ram’ler, Disket okuyucular, 1x-2x cd-romlar (kasetliydi bunlar:), SoundBlaster’lar havada uçuşurken; İnternet, üniversiteler üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Babamın üniversiteden aldığı şifre ve dayımın yardımlarıyla ( o zamanlar tam bir Bilgisayar Gurusuydu:)) 9600 lük Modeminle ilk bağlantılar!…..Düşmeler..ve sonra tekrar bağlantılar!:)

O yıllarda, evlerde bilgisayardan bahsetmek çok mümkün değilken, internet hayal gibiydi. Çok az kişinin evinde böyle bir imkanı vardı. Bu çok az kişi ise yavaş yavaş Chat’i keşfetmeye başlamıştı. İngilizce “Sohbet” manasına gelen “Chat”, dilimizde  “İnternet üzerinden sohbet” manasıyla kullanılmaktaydı. Teknoloji okadar hızla ilerliyordu ki, Türk Dil Kurumu’nu suçlamamak lazım. Onlar halen Computer’den Bilgisayar’a geçişi sağlamaya çalışıyorlardı!

mIRC (internet relay chat) denilen küçük program sayesinde dünyaya açılan Kapı!.

Chat fenomeninin insanları antisosyaliğe ittiği, sanal kimliklerin gerçek kimlikleri örttüğü, bugün için tartışmalı bir konudur. O günlerde değildi! IRC sayesinde dünyanın bir ucunda, hiç tanımadığınız insanlarla konuşusup fikir alışverişinde bulunabiliyordunuz. Yaşayışlarına dair fikir edinebiliyordunuz. Kültürel elitin , evinde olan internet, dünyadaki imajımızıda düzeltiyordu. Yunanlılarla devam eden Chat savaşlarını saymazsak:)

Yurtiçi sohbetide hız kesmeden ilerliyordu. #İstanbul, # Ankara  ve meşhur # Zurna ‘ nın kuruluşu ve benim kankam Doğu’yla kanalımız #Rakı :).  Yeni yeni alkolü keşfettiğimiz Lise yılları:). Pekde güzel scriptler ( ASCII karakterlerinden oluşan görüntüler diyelim! gerçi bunu sanat dalı olarak görenlerde var ama!!) hazırlamıştık. Bilgisayarın başında müzik eşliğinde meyhane havası..ee tabi o zamanlar haftaiçi dışarı izni yok.

Kimbilir belki bu yazıyı okuyan biriyle #Rakı da sohbet etmişliğimiz vardır…

ICQ ( I seek You) ‘ a sıra geldiğinde, Chat’in Türkiyedeki tarzıda değişmeye başladı!. Süperonline ‘ ın pazara girmesi ve PC lerin yaygınlaşması mIRC yi taşırdı diyebiliriz. Kanallar reklamlarla, sohbetler kız tavlama replikleriyle doldu. Bizde yavaş yavaş çekildik mIRC’den. ICQ  ise uzun telefon sohbetlerinin yerini aldı. Tanışılanlara ICQ numaraları verildi:), ailelerin telefon faturaları biraz rahatladı. ICQ ‘nun getirdiği en güzel özellik kolay dosya paylaşımıydı, ki MP3 lerin çıkışıyla tavan yaptı. Telif hakkı , hak getire olduğundan epeyce mp3 ” bak sana bi şarkı yolluyorum, Dinle” cümlesini takiben yollandı. İlk dinlediğim mp3 ‘ ü hatırlıyorumda..ağızım , kulaklarıma varmıştı. Soundblaster’ın hoperlörlerinden ” That’s the shaaaaaapeeee of my heeeeaaarrrttt….” diyen Sting ‘in sesinin bu kadar hoşuma gitmesine annemle babam pek anlam verememişti ama dediğim gibi biz Commodore 64 kuşağıyız. Biz bip bip diye ses çıkaran ve ekranda ilerleyen bir yuvarlaktan buralara geldik!!! 3 mb. boyutunda  şarkı dinlemek!! Şeytan icadı:)))

Daha sonraki yıllar Msn messengerları, NetPhoneları, Napster ‘ı getirdi. Divx ve Kazaaa derken paylaşım ve sohbet çılgınlığının son durağı ise Facebook, Twitter, Linkedn…vs. kısaca Sosyal Medya. Sosyal Medya’ nın ne getirdiği, ne götürdüğü ise ayrı bir yazının konusu olabilir….Görüşmek üzere…

İnsan doğası gereği sosyal bir hayvandır. ”

-Aristo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s