Eğitim, ADDS ve Yaratıcılık Üzerine Bölüm-2-

Leave a comment

Eğitim sistemiyle ilgili sorunlardan kısmen bahsettik. Şimdi sıra çözüm önerilerine  ve Yaratıcılık üzerine konuşmaya geldi. Ken Robinson yaratıcılığı, değeri olan orjinal fikirlere sahip olma; olarak tanımlıyor. Farklı düşünebilme kapasitesini ise yaratıcılık için bir ön aşama, gereklilik olarak görüyor.

Bu konuda yapılan ilginç bir çalışmada, anaokulu çağındaki çocuklarda farklı düşünme kapasitesin %98 lerde olduğu, yaş ve çocukların eğitimi ilerledikçe bu kapasitenin giderek düştüğü görülüyor. Bu da eğitim sistemimizin farklı düşünme ve yaratıcılığı engellediğini gösteriyor. Çocuklar bir soru’nun, tek bir doğru cevabı olduğunu düşünüyorlar.

Peki bu tabuları yıkmak için neler yapabiliriz?

İlk olarak eğitimi gereğinden fazla bölümlere ayırmamak gerektiği düşünülebilir. Üniversiteler yüksek öğrenim kurumları olarak kalabilir, ancak sınıf sistemi kalkmalı. Üniversitede geçirilen zaman tamamen kişinin öğrenme isteği ile alakalı olmalı ve ara verilen eğitime herzaman geri dönülebilmeli. Esneklik bu noktada çok önemli.

Bu esnekliğin sağlanması tabiki şuan ilköğretim ve lise dediğimiz kurumların aynı esnekliğe sahip olmasına bağlı. Bu noktada esneklik kavramını biraz daha açmak gerekli. Kavramın oturması için bir çocuğun hikayesi olarak anlatmaya çalışacağım.

Ali 3 yaşında anaokuluna başlar. Anaokulu, 3-5 yaş arası çocukların , öğretmenlerin gözetiminde birlikte oynadığı, faliyetlerin grup çalışmaları olarak yapıldığı bir yerdir. Daha net söylersek, anaokulunun ortamı 3-4-5 yaşlarında üç çocuğu olan bir ailenin pazar günü gibidir.

Bu sisteme alışan Ali, ilkokula başlar. Aynı sistem ilk okulda da vardır. Bu sefer aralık 6-10 yaşlarını içermektedir. Sınıfların değil atolyelerin bulunduğu geniş koridorlarda , çocuklar istediği bölümde zaman geçirmekte özgürdürler. Her bölümün başında tabiki öğretmenler vardır. Bu ilkokulda yapılan bir çalışmaya örnek olarak kocaman bir duvar resminden bahsedebiliriz. Resmin temasına  “matematik, ve geometrinin sanatsal bir çalışması” diyebiliriz. Bu resmin belirli kısımların dairelerini çap ölçmeyi bilen çocuklar çizerken, yeni katılmış çocuklar bu dairelerin içini boyar; veya küçük kareler yapmakla görevli çocuklara, bu karelerin içine isimlerini yazmalarında okuma-yazma bilenler yardım eder. Genel koordinasyonu ve işleyişi öğretmenler sağlar.

Bir başka atolyede başka bir öğretmen güzel bir edebiyat eserini dinleyicilerine okumaktadır. Öğretmenden sonra başka bir çocuk kalkıp belki bir şiir okuyabilir. Dinlemek ise tamamen katılımcılara kalmıştır:)

Sanırım ortam gözümüzde biraz canlandı. Sınıf diye bir kavram olmadığından, öğretmenlerin ve ailelerin de yönlendirmesiyle kendini yeterli gören çocuklar, daha üstseviyelere ve alanlara doğru gidebilirler.

Peki bu kaotik ortamda ya çocuğum okuma-yazma öğrenmek istemez ise?

İlk zamanlarda istemeyebilir.Kendini tamamen resme verebilir veya okuma-yazma bilmeden matematikte ustalaşabilir. Ama çocuklar kendilerini tek bir alanda geliştirmeyi sevmezler. Pek çok şeyi bir arada yapmaya çalışırlar. Çok büyük ihtimal ile eninde sonunda öğrenecektir. Hem ne zaman isterse geri dönüp öğrenebilir.  Picasso okuma yazma bilmese, resimleri daha mı kötü olurdu?

Şimdi böyle bir ortamda okuyan çocuğumuzdan şu sorunun cevabını alalım. Bugün okulda ne yaptım oğlum?

Sabah biraz resim yaptım baba, sonra gidip ayşe ablanın çizdiği dairelerin içini boyamasına yardım ettim. Öğlen yemeğinden sonra biraz uyudum. Kalktığımda mehmet öğretmen güzel bir hikaye anlatıyordu, onu dinledim. Sonra basketbol oynayan çocukları izledim. Koç Cem ile bana da top sektirmeyi gösterdi.  Yarın çocukların sergilediği bir tarih gösterisi var onu izlemek istiyorum, okula biraz erken gidelim mi?

Kulağa çok hoş geliyor değil mi? 🙂

Devam edecek ——->>

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s